Začínáme s feederem díl šestý - háčky

24.11.2010 / 10:22

tit háčky

Konec naší sestavy a to nejen pro lov feederovou technikou vždy samozřejmě musí končit kvalitním háčkem. Bez háčku  to v rybařině určitě nejde. Doby kdy naši dědové si vyráběli háčky pro rybaření z různých pro ně dostupných materiálů jsou nenávratně pryč. V dnešní době máme na výběr spoustu druhů háčků od mnoha firem a každý z nás má zajisté své oblíbené háčky ze kterých ryby nepadají a kterým věří, že jsou pro jeho úspěšný lov to nejlepší. Při chytání feederou technikou si musíme uvědomit čím více vše zjemníme tím více budeme mít úspěchů. Když zjemnit tak vše i háčky. Musíme rychle zapomenout na velké háčky které jsme používali při klasické položené a začneme používat menší háčky a uvidíte,že tato změna se velmi rychle vyplatí v četnosti záběrů a pokud budeme aspoň trochu šikovní tak i úlovků.

Jaké druhy háčku máme a co od nich očekáváme? 
Háčky všeobecně a to nejen pro lov feederem mají různé tvary a velikosti. Jsou vyrobeny z různých druhů materiálů s různými průměry drátů ze kterých vznikly.Tyto informace většina výrobců zveřejňuje na obalech a určitě by neměli být tajné. Spousta rybářů,ale rozlišuje a má oblíbené háčky buď s lopatkou a nebo s očkem. Pro mnohé je háček s očkem jednoduší na navázání a určitě se těchto háčků na trhu vyskytuje více  v různých tvarech různých druhů než klasických háčků  s lopatkou. Já osobně si moc nevybírám jestli je háček s lopatkou nebo s očkem a to z toho důvodu,že i háčky s očkem vážu stejně jako háčky s lopatkou. Ne jednou se mi stalo při používání háčků s očkem,že očko nebylo dokonale dotaženo do konce až k ramínku  a suk při zdolávání ryby vyklouzl z očka háčku. V takovém to případě velice rychle přijdete o rybu. V prvním momentě jsem myslel na utržení ryby a až po vytažení feederu z vody jsem zjistil kde nastal problém. Proto dobrá rada nad zlato je důkladně si zkontrolovat háček při navazování do očka.Takovou drobnou vadu můžou mít i háčky s lopatkou a to když si koupíte nekvalitní háčky pochybné existence a jejich lopatka bude nedokonalá tedy ostrá,nekvalitně opracovaná. Honem rychle po navázání zjistíte,že se o lopatku háčku bleskově uřeže tenký návazcový vlasec.Další velmi důležitou věcí kterou nesmíme podcenit je ostrost háčku a výdrž ostrosti. Neznám háček který by vydržel třeba dení lov a byl pořád stejně  ostrý.  Ostrost háčků si můžeme vyzkoušet sami a to tím způsobem,že si vyzkoušíme jak lepí háček na nehtu vašeho prstu. Správně ostrý háček nesmí po nehtu klouzat. Pokud ano tak ho buď dobrousíme a nebo jednoduší a jistější navážeme háček nový.   

háček s očkem + d ok háček s lopatkou + d ok háček s očkem nor + d ok

Jak si vybrat správný háček? 
Budu se opakovat,ale je to pro lov feederem opravdu důležité.Feeder je jemná technika rybolovu a pro náš úspěch s feederem musíme zapomenout na velké háčky které jsme používali při běžné položené. Takové názory jako „na kapry musí být pořádný hák jinak se vyháknou“ jsou milné a necháme je zarytým tvrdým krmítkářům s teleskopama. Velkou roli, ale ne nejdůležitější při výběru háčku hraje druh ryby, který budeme lovit. Určitě pokud půjdeme na větší spodovou rybu jako je například kapr,parma nemůžeme navázat na  návazce háčky které jsou určeny například pro plavačkáře na lov ouklejí a jim podobné drobné rybky. Tyto háčky jsou vyrobeny z tenkého drátu, který nemá zase takovou pevnost, jako háčky které jsou ze silnějšího drátu a ten nám právě zaručí, že větší ryba  háček nenarovná. Samozřejmě se dá i při troše štěstí vytáhnou na tyto tenké háčky větší rybu, ale na to bych se moc nespoléhal a vybral si háček určený pro lov větších ryb. Připraveným štěstí přeje a je lepší být vždy stoprocentně připraven. Co považuji osobně za nejdůležitější při výběru háčku pro můj lov na feeder je jakou nástrahu budu na háček nastražovat a od toho se bude odvíjet velikost háčku. Každý jsme se setkali ze situací, že ryba byla opatrná a přijímala za potravu jen velmi malá sousta např. jeden dva červíky, kuklu červík, dvě kukly. Taková to titěrná nástraha by se nám špatně nastražovala na velké háčky a opatrné rybě ve vodě by nepřišlo moc důvěryhodné malinké sousto např. dva červíky nastražené na háčku velikosti jedna. Nejčastější velikosti háčku se kterými by jsme si měli vystačit při feederovém chytání jsou velikost 8,10,12,14,16 a to i dokonce při nastražování nástrahy mimo háček,ale k tomuto tématu se vrátíme v některém z dalších článků.Na větší velikosti můžeme v pohodě nastražovat větší sousta v podobě kukuřička,rohlík,větší žížala,více červíků popřípadě kombinace kukuřička,rohlík v kombinaci s červíky atd. 
Pokud budeme chtít nastražovat červíky musíme taktéž myslet na sílu háčku. Tenký drát háčku nám zaručí, že červíka při napichování nepoškodíme a zůstane nastražen co nejpřirozeněji. V opačném případě při nastražování červíků na háčky z hrubějšíno drátu se nám červík roztrhne a vyteče, čímž se stane pro rybu neatraktivní. Naopak při nastražování jiných nástrah si můžeme dovolit i háčky ze silnějšího drátu. Nad takovou kukuřicí, rohlíkem,větší žížalou vůbec nemusíme přemýšlet o síle háčku. Možná naopak je rozumnější přitvrdit a být stoprocentně připraven na zdolávání větších ryb.

háčky 003 háček 1 0012
 
Vybrat správný háček je věda a každý z nás má jiné představy jak má háček na daný lov vypadat. Důležité je, že s háčky co jsme vybrali jsme maximálně spokojeni a ke spokojenosti se dopracujeme jen když si vyzkoušíme sami co nám vyhovuje. Já osobně doporučuji vyzkoušet na feeder háčky Owner serie 50922 které považuji pro feeder za jedny z nejlepších háčků co můžete v našich obchodech zakoupit.Tyto háčky jsou velmi pevné, ostré a tenké. Vyrábí se ve velikostech od nejmenší č.18 až po největší č.6.


 

Nástraha na háčku Nástraha na háčku Nástraha na háčku Nástraha na háčku
Počet komentářů celkem: 38
paia
25.11.10 / 14:11:49
na háčky máme stejnej vkus, taky používám zmíněny Ownery. mimochodem na té fotce s nastraženým rohlíkem máš ten háček uvázanej blbě, vlasec musí jít přeci před lopatkou, aby sis ho o lopatku nepoškodil... ;o)
Obsahuje dalších 4 odpovědí - zobrazit
Ladek
25.11.10 / 18:20:06
já věděl,že jsi na úrovni a používáš jen ty nejlepší háčky Owner 50922. Hrabal jak Hrabal.:-))Uprostřed článku jsou tři navázané háčky a uprostřed je super navázanej háček s lopatkou. Malá chybka se může vloudit :-)))))
Obsahuje dalších 9 odpovědí - zobrazit
newim
10.12.10 / 16:07:55
ten háček musí bít venku jako koukat nebo ne ? poradte mi někdo pls já začínám teprve s feedrem prosim proradíte mi jaký návazce a tak ?
newim
10.12.10 / 19:04:27
buď konkrétní co by jsi potřeboval vědět
Nero
22.12.10 / 9:50:26
nejsem až takový profík jako vy a nemám tolik zkušeností,ale mohu říci Owner 50922 jsou nej háčky na feeder :-)))
pothos
18.1.11 / 11:05:11
Ahoj, chtěl jsem se zeptat, ty Ownery jsem pod odkazem našel jen s očkem. Daly by se doporučit i nějaké Ownery s lopatkou? Případně jiná značka lopatkových háčků, které považuješ za nejlepší na feeder. Dík.
Obsahuje dalších 6 odpovědí - zobrazit
S.A.
25.1.11 / 18:36:52
Ahoj tak už mám Ownery 50922 velikost doma dvě balení.
Obsahuje dalších 2 odpovědí - zobrazit
S.A.
17.2.11 / 20:47:18
Ahoj,chtěl bych poradit s výběrem háčku při lovu parem děkuji?
Obsahuje dalších 7 odpovědí - zobrazit
Ladek
17.7.11 / 22:04:39
vena10- velikost háčku určuje velikost nástrahy.Nejčastější vel. háčku které chytám je č.14-10. Nemůžeš dát na desítku háček třeba 2 červi a naopak na č.14 pakl žížal
Obsahuje dalších 1 odpovědí - zobrazit

Nejnovější články

Poslední v diskuzi

02.01.17 / 8:10:58
ladek: i tobě kluku. Já myslel, že už neži...

01.01.17 / 14:20:25
chachar: At´ Vám to tenhle rok žere líp jak ...

27.12.16 / 16:24:02
Ladek: Andrejko já ti taktéž přeji vše nej...

Poslední komentáře

16.08.19 / 9:15:49
Grand Prix Moravy 2019 - prezentační listina
jirka: super...

06.01.19 / 15:33:05
Shimano Twin Power CI4 RA
Martin: Zdravim keby ze ho niekdo predava m...

03.01.19 / 21:48:11
Výroba feederových krmítek
Tomáš: Kupuji kovové natáčky do vlasů...

Archív

2022 / (1) - 2021 / (3) - 2020 / (1) - 2019 / (5) - 2018 / (17) - 2017 / (9) - 2016 / (24) - 2015 / (41) - 2014 / (40) - 2013 / (32) - 2012 / (30) - 2011 / (33) - 2010 / (43) - 2009 / (35)

 

 

 

 

 

 

 

MATRIX

 280

 

 

 

       črs      mrs      črs ús moravskoslezský      mrk_ico1