Začínáme s feederem díl druhý - feederové pruty

24.10.2009 / 17:51


Kupujeme nový feederový prut

01 oř

Koupě nového prutu a navijáku je pro rybáře vždycky takovým malým svátkem.  V naprosté většině případů mu předchází několikerá návštěva různých rybářských prodejen, diskuse s prodavači a také svými známými rybáři. To vše je doprovázeno také listováním různými katalogy během dlouhého zimního období a někdy i diskusí na rybářských serverech,  protože každý si chce samozřejmě vybrat co nejlépe. To lze samozřejmě jen tehdy pokud máme dostatek informací a zkušeností. Jestliže s feederem teprve začínáte, pak zkušenosti samozřejmě chybí. Bohužel, často musíme vybírat nejen podle svého vkusu, doporučení a přesvědčení, ale hlavně podle síly své peněženky. Takový nákup je pak v mnoha případech kompromisem,  o to větším čím méně financí máme k dispozici. Ještě před tím než navštívíme některou z mnoha prodejen zamyslete se opravdu zodpovědně nad tím co vlastně chcete. Ušetřete si nepříjemné zklamání. Není nic horšího než se bez přípravy a alespoň nějaké představy rozhodovat přímo na místě a nechat se ovlivnit nekompetentní obsluhou. Netvrdím, že by všichni prodavači byli špatní. Pravda ale je taková, že naprostá většina z nich se bude snažit prodat právě to co má zrovna v regálech. Prodavač může být například vynikající muškař či kaprař. K této problematice vám podá opravdu cenné a vyčerpávající informace, ale právě s feeder pruty má třeba jen velmi málo zkušeností. Každý neholduje jemnější rybařině. Je pak těžké radit, když  právě to nejdůležitější - zkušenost - chybí. Před nákupem prutu proto položte sami sobě alespoň tyto dvě  otázky :

Chci feeder prut jen vyzkoušet, nebo se budu lovu touto technikou opravdu zabývat abych  dosáhnul co nejlepších výsledků?
Pokud chcete feeder pouze vyzkoušet a teprve pak se chcete rozhodovat zda se mu budete opravdu věnovat, pak máte na krku nejhorší rozhodování ze všech. Určitě byste si to rádi zkusili s kvalitním vybavením které nemusí být právě levné, ale na druhou stranu zase nechcete jen do zkoušky příliš investovat. V tomto případě nekupujte nic a poproste někoho ať vám feeder alespoň na chvilku půjčí. Seriózně se zabývat nákupem má smysl až ve chvíli, kdy jste rozhodnuti o tom, že tuto techniku budete opravdu provozovat. Jestliže ve vás už toto rozhodnutí uzrálo je čas na opravdový nákup. Jasné je, že chcete nakoupit co nejlépe a nejvýhodněji. Bohužel se ale musíme opět vrátit k možnostem peněženky. Zde je důležité říci, že drtivá většina prutů bez ohledu na jejich cenu splní to co od nich chcete a je schopná chytat ryby. Řekněme tedy, že vám vyhoví pruty v cenové relaci okolo 1500,-.  Jenže když si vezmete do ruky pruty dražší rychle zjistíte v čem tkví jejich výhody. Když pomineme mnohem dokonalejší a preciznější dílenské zpracování dostaneme se k důležitějším věcem, jako je například použitý materiál. Od kompozitních materiálů a nejlevnějšího grafitu se dostaneme k materiálům výkonnějším a při tom lehčím, takže proutky budou mít daleko větší potenciál jak pro odhazování zátěží tak zdolávání ryb. Tady je třeba uvědomit si důležitou věc a to je to, že takto vybavené pruty jsou mnohem méně náchylné ke zlomení.  Přitom budou oproti levnějším o poznání štíhlejší. Samozřejmě nemusíte kupovat hned to nejdražší co je na pultech, ale raději se držte střední třídy než té nižší. V současné době je pravda taková, že někteří výrobci feederových prutů ani levnější pruty nevyrábí, aby se vyhnuli častým reklamacím a nekazili si tak dobré jméno u svých zákazníků. V současné době se dá slušný proutek pořídit v částce lehce nad 2000,- Kč což není až tak velké navýšení oproti původním patnácti stovkám.
 Skutečnost je taková,  že pokud má být feeder jedním z vašich favoritů v rybařině pak musí jít otázka peněz trošičku stranou a vždycky se vyplatí si trochu přišetřit. 
V případě nedostatku financí raději ještě počkejte a pilně střádejte korunky. Na prut, který se vyznačuje štíhlým blankem, příjemnou rukojetí z korku a kvalitními očky kterými můžete bez obavy protáhnout i pletenou šňůru budete muset sice chvíli počkat, ale zato z něj pak budete mít opravdovou radost.  Když vyřešíte finance zamyslete se nad tím
jaké ryby a kde budete  převážně lovit ?
Tato otázka je obzvláště důležitá, neboť je pro výběr konkrétního typu prutu naprosto stěžejní. Feederová rybařina může mít několik podob. Můžete se totiž specializovat na ultra jemnou rybařinu a lov drobnějších ryb. Můžete lovit ryby střední velikosti a mezi nimi trofejní kusy, anebo propadnout kouzlu extrémnímu  feederovému lovu a zaměříte se pouze na lov  dravých ryb, velkých parem a trofejních kaprů. V případě, že budete chtít obsáhnou všechny tyto disciplíny pak si budete muset pořídit více prutů. Jinak to nejde.

02 oř  03 oř    

Máte-li zájem o lov drobnějších ryb jako třeba plotic, podouství, ostroretek, cejnků malých a jiných drobných ryb pak si ze stojanu  vyndejte proutek s označením  PICKER, MULTIPICKER, nebo WINKLEPICKER. Jedná se o proutky, které mají podle typu a výrobce rozsah odhazované zátěže mezi 5-30 gramy. Není to mnoho, ale i na takovém proutku dokážete při troše šikovnosti utahat i opravdu velké ryby. Tříkilogramové exempláře nejsou žádnou výjimkou. Tyto proutky jsou opravdoví mazlíčci. Jsou však silně limitovány délkou, která  nepřesahuje tři metry což může být  v některých případech, zvláště při lovu na větších vodách nevýhodné. Musíte si ovšem uvědomit, že winklepicker, někdy také označovaný názvem QUIVER je nářadím pro extremně jemné lovy spíše menších ryb na malých vodách, popřípadě v pobřežních partiích větších vod. Já tento typ používám  především k lovu na malých tocích s hustě zarostlými břehy, kdy je jeho malá délka naopak výhodou. Nic mi nebrání v tom, abych jeho pomocí chytil trofejní tlouště i nástražní rybky. Jeho služby využijete také při jemném lovu v zimě. Výborně se s ním pobavíte i na největších vodních nádržích. Budete sice odkázáni jen na chytání v těsné blízkosti břehu, ale budete-li si počínat opatrně pak mimo drobných ryb chytíte také velké cejny i pořádné kapry. Každé ulovení pěkného kusu s tímto jemným nářadím vás jistě plně uspokojí.

 Další z řady jemných proutků nese označení LIGHT.  Zde se bude odhozová hmotnost pohybovat mezi 30-60 gramy. V praxi to znamená, že si s tímto prutem můžete dovolit mnohem více, především delší hody a lov na řekách, neboť  délka tohoto nářadí může dosáhnou až 360 cm. Obvyklejší jsou však typy s délkou 330 cm. Sami víte, že 60 g proutek toho snese už mnoho. V podstatě byl zkonstruován pro lov drobnějších a středně velkých ryb s tím, že lze jeho služby využívat i na větších vodách než jsou malé říčky a rybníky. Šedesátigramový pevný blank poskytuje dostatečnou rezervu pro zdolání větších kaprovitých ryb. Pořád však můžete lovit i deseticentimetrové plotičky a dokonce i hrouzky. Nejměkčí špička ve výbavě prutu, obyčejně 3/4 oz (unce) odpovídá zhruba 20 g. Takovou špičku ohne i ouklej téměř do pravého úhlu.

Feederový prut typu MEDIUM se jeví jako nejuniverzálnější typ mezi krmítkovými pruty, dá-li se to takhle říci.  Dovoluje lovit poměrně velké ryby a přesto se ještě nemusíte vzdávat lovu drobnějších rybek. Pruty, obvykle v délce 360 cm obstojí téměř na všech typech vod a hranice jejich možné odhazované hmotnosti je posunuta až na 100 gramů, což jistě oceníte nejen při nahazování těžších krmítek, ale i zdolávání větších ryb. Velký cejn, velký bojovný karas, pěkní kapři, parmy i candáti musí prožívat smrtelnou hrůzu jen co se s takovým prutem u vody objevíte.
A přece ještě můžete s citem a bezpečně lovit plotičky.  Pomocí tohoto prutu lze jemně lovit i v poměrně proudných vodách, například pod jezy, kde se v letních vedrech shromažďuje velké množství ryb všech velikostí i druhů. Rychlejší proud zde jemné light pruty dosti namáhá a tak je není možné využít, přestože by jejich služby k chytání menších a středně velkých ryb bohatě postačily. Medium pruty již mají dosti tuhou páteř a tak se do nich můžete i při zdolávání hezky opřít.
Pokud dáváte přednost lovu  velkých ryb a  přece chcete chytat jemně, pak musíte mít po ruce prut s označením HEAVY.  Tohle jsou pruty nejtěžšího kalibru jejichž odhozová hmotnost se obvykle pohybuje od 100 gramů výš. . Pravé speciály  mají tuto hranici posunutu na 150 až 200 gramů. Heavy pruty obvykle bývají 360-420 cm dlouhé. Nejčastěji naleznete typy s délkou 390 cm.  Najdete zde i pruty jejichž délka může být proměnlivá, neboť mají ve výbavě jeden krátký prodlužovací díl. Prut sestavený na maximální délku využijeme na řekách a zkrácenou verzi všude tam, kde potřebujeme prut s opravdu progresívní akcí. S těmito pruty už se nemusíte obávat záběru ani těch největších ryb. Jsou speciálně určeny k lovu největších parem, kaprů a candátů. V praxi se s nimi ovšem chytají i menší ryby, a to především na hodně proudných vodách. Typickým příkladem je Labe. Tam jste nuceni i při lovu cejnů chytat s krmítky těžkými 60-80g. Když je naplníte je jejich hmotnost ještě vyšší, takže házet je s pruty medium je už na pováženou. Navíc se zde proud opírá do vlasce tak, že  většina prutů typu medium by byla ohnuta tak, že by špičky signalizovaly záběry velmi tlumeně. Zde je prut s akcí heavy tou správnou volbou.Při lovu velkých kaprů se bez těchto prutů nemohu v žádném případě obejít. Mám teď na mysli kapry jejichž hmotnost se pohybuje  nad deseti kilogramy.   Mnozí se ptají zda se v tomto případě ještě stále jedná o pravou feederovou rybařinu. Samozřejmě, že ano. Záběr hlásí jemná špička a celý lov se od běžného feederového chytání nijak neliší. Jen nářadí je pevnější a  na záběr bude třeba trochu déle čekat použijete-li selektivnější nástrahy. Přesto lovíte nad očekávání úspěšně a jemně.
Vybavenost prutu
Vybíráte-li prut pak je kromě jeho praktického využití důležitá také jeho vybavenost. Každý prut by měl mít ve své výbavě nejméně tři různě tuhé špičky. Například u prutů typu medium jsou standardem tři  špičky označené 1,2 a 3 oz. Je dobré, když mají špičky svůj vlastní pevný přepravní tubus. Očka by měla být z kvalitního materiálu, který vám dovolí použít k lovu kromě běžného vlasce i pletenou šňůru. Důležité je také sedlo navijáku a rukojeť prutu. U levných prutů není držení nijak příjemné. Šroubení sedla navijáku může nepříjemně tlačit a rukojeť, kde je po celé délce použit výhradně EVA  materiál, není také žádná výhra. Korek je prostě korek. V tomto směru velmi oceňuji  rukojeť a zámek sedla navijáku u prutu Shimano Nexave BX, zvláště když tento prut používám k lovu s putující nástrahou a po celou dobu chytání jej držím v ruce. Vybrání materiálu rukojeti  mi umožňuje dotýkat se přímo blanku prutu takže lepší kontakt už prostě ani nemůžete mít.  Možná se vám to bude zdát jako maličkosti, ale při častém používání prutu každé jeho plus jistě oceníte.

04 oř  05 oř  06 oř 

Jak již bylo řečeno, můžete si koupit prut z různých materiálů, a materiál je tím co udává možnosti a charakteristiku každého prutu.  Jsou výrobci, kteří používají stejný materiál na všechny typy prutů. Znamená to, že pruty typu light, medium i heavy vyrábí ze stejného materiálu a tak se v podstatě liší jen sílou blanku a tím pádem svou tuhostí a hmotností. Jejich křivky jsou si pochopitelně hodně podobné. Jedná se o pruty pro běžné spotřebitele a mají víceméně univerzální použití. Jiní výrobci využívají  pestřejší škálu materiálů a výběr je zde daleko širší.  Například firma Shimano nabízí v současné době 8 ucelených řad feederových prutů, a v každé řadě je použitý při výrobě jiný materiál včetně vlastních vyvinutých materiálů jako je BioFibre, a nejnověji GeoFibre nahrazující předešlý Fine Carbon Crystal. Navíc jsou při výrobě prutů používaný různé technologie. To znamená, že si můžete vybrat nejen svou přijatelnou cenovou kategorii, ale i prut, který bude díky speciálnímu materiálu nejvíce vyhovovat vašim požadavkům. Shimano pokročilo ještě dál a nabízí jako jediný výrobce na světě i prut s oválným blankem. Je to úžasná věc a podrobnosti o tomto prutu si můžete přečíst v sekci recenze na těchto stránkách. Příště se podíváme podrobně na feederové špičky.

Počet komentářů celkem: 64
S.A.
23.1.11 / 13:43:22
Ahoj pane Milane,rád bych poradi s feederem light od novinky za rozumný peníz?
Obsahuje dalších 4 odpovědí - zobrazit
S.A.
3.2.11 / 9:11:28
Pane Milale,rád bych se zeptal mám feeder Catann BX medium 3,66m a vlacec 0,16mm kme,návazec 0,14mm s použitím feederové gumy jestli mohu chytat kapry do vzdálenosti 20m,jakou špičku a gramáž krmítka?
Obsahuje dalších 2 odpovědí - zobrazit
S.A.
5.2.11 / 11:48:47
Dobrý den,rád bych se zeptal mám feedef Catanu CX Heavy a rád bych se zeptal jestli můžu chytat na dva a jestli je lépe mít dva stejný nebo každý jiný?
Obsahuje dalších 1 odpovědí - zobrazit
Luboš
20.3.11 / 0:12:02
Dobrý den, při koupi feedrového prutu se rozhoduji mezi Catana CX medium a Beast master BX medium popř. Nexave BX medium. Je mezi nimi nějaký významný rozdíl ?? (cenový není takřka žádný) V čem se vlastně liší ?? Budu chytat především na stojatých vodách.
Obsahuje dalších 1 odpovědí - zobrazit
Jan Štěpánek
13.4.11 / 14:32:54
Co bych mohl - jako mladý, začínající feedrař - čekat od tohoto proutku - SPRO Precision Hot Feeder MH 3,6m (tuším, že zátěž do 90g)? k vodám se dostanu různým, raději stojatým, ale nejblíž je Vltava...
Obsahuje dalších 4 odpovědí - zobrazit
Nitro
17.4.11 / 22:16:01
Dobrý den, lovím na rozlehlejší stojaté vodě, na vzdálenost až 50 m, s jemnými návazci a používám kvůli citlivosti pletenku. Chytám větší cejny a kapry tak do 3 kg (občas i 5 kg). Můj stávající prut (byť je medium) má pro tuto kombinaci pravděpodobně příliš tvrdou akci, neboť mám problém "ustát" první nápor ryby po záseku. Řešením by asi byl prut s parabolickou akcí. Poradíte mi prosím s výběrem kvalitního prutu za rozumnou cenu ? děkuji
Obsahuje dalších 3 odpovědí - zobrazit
prdec
13.6.11 / 16:17:46
Dobrý den,
Vy máte rád feederové pruty himano žejo?Co by ste řekl na Shimano Catana BX Medium Feeder 366cm.Díky za odpověď
Obsahuje dalších 1 odpovědí - zobrazit
prdec
14.6.11 / 20:05:45
Dobrý den,chtěl bych se zeptat jestli je Catana prut na chytání ve větší vzdálenosti,třeba na 40m,nebo se jeho vlastnosti lépe zůročí při chytání blíž břehu.děkuji prdec
Obsahuje dalších 2 odpovědí - zobrazit
S.A.
17.12.11 / 17:46:39
Pane Milane,rád bych se zeptal na cenu nového fedeerového prutu Ultegry medium a jaký naviják bys jste mi k tomu doporučil?
Obsahuje dalších 7 odpovědí - zobrazit
Radek
2.2.12 / 14:29:12
Dobrý den,
dovoluji si Vás pane Milane touto cestou požádat o vysvětlení rozdílů mezi pruty Shimano Nexave BX Wiinkle Picker 270 a Vengeance Winklepicker 270. Prut chci využít na lov s krmítkem - stojaté vody a lov na menších tolích v blízkosti břehu. Děkuji za Vaš čas a přeji mnoho krásných zážitků od vody. Radek
Obsahuje dalších 1 odpovědí - zobrazit
Lukast
12.2.12 / 15:07:24
Hezkou neděli,mám v úmyslu koupit SHIMANO ALIVIO CX LIGHT FEEDER 335cm,70gr.Lovil bych na stojaté vodě asi 0,5h.hlavně kapry od cca 2 do 10kg.Co mi doporučujete?Do budoucna by mě zajímalo jestli se s ním dá lovit i na menší řece Odře-parmové pásmo,díky.
Obsahuje dalších 10 odpovědí - zobrazit
Vodenka Jaroslav
1.3.12 / 9:35:13
Přeji krásný den, mám feeder prut beast master ax multimedium 3,35-3,65 chytám na něj už tři roky a nemohu si ho vynachválit, chci si koupit ještě jeden, jelikož bych chtěl zkusit nějaké ty závody. V čem spočívá můj problém: mám rád pruty měkčí jako je ten uvedený a rozhoduji se mezi prutem speed master medium a baest master ax hevy. A ještě jednu radu prosím byl by speed master medium dobrý i na řeku jako je Vltava (údolní nádrž Slapy, hloubka do 20 metrů, vzdálenost od břehu do vody cca 40metrů a hloubka do 10metrů dál už je to hlubší,)předem děkuji za pomoc.
Obsahuje dalších 2 odpovědí - zobrazit
Vodenka Jaroslav
2.3.12 / 0:19:14
Ladek a tym,děkuji za pomoc ve výběru prutu.Přeji vám do nové sezóny mnoho rybářských úspěchů.
patrik.m
8.4.12 / 18:53:58
dobrý den, koupil jsem si prut shimano catana cx medium, šel sem ho prvně vyzkoušet, vlasec O,16,špička 1oz chtěl jsem se podívat, jakou má akci - chytil jsem mezi prsty vlasec u háčku a zatáhnul jsem za prut jako při zdolávání, moc sem nezabral, nezlomila se špice prutu,nepřetrhl se vlasec, ale zlomil se vrchní díl pod posledním očkem, tak nevím kde je chyba, je to vada výroby nebo materiálu?měl jsem pruty o hodně nižší cenové i váhové kategorie a těmi sem vytáhl i zaseklé klády z řeky.měl jste s tímto nebo jiným prutem podobné zkušenosti?
Obsahuje dalších 1 odpovědí - zobrazit
ondřej šigut
25.6.12 / 13:08:57
Dobry den pane Milane.potreboval bych poradit s vyberem feedroveho prutu.jeden stary medium heavy uz mam,ale je velice tuhy.potrebuju ho prevazne na stredni ryby,bila ryba,lin,kapr.prevazne na stojate popr.na mirne tekouci vody a nevim jestli radeji medium nebo light.uvazuji nad hyperloop feeder od shimana.myslite ze je to dobra volba pro muj ucel.dekuji.
Obsahuje dalších 1 odpovědí - zobrazit
petr
23.8.12 / 11:13:34
dobrý den, chtěl bych si koupit prut beast master medium,je nějaký rozdíl v mediu a multimediu, kromě toho prodlužovacího dílu, je nějaký rozdíl akcí prutů v délce 360?
Obsahuje dalších 1 odpovědí - zobrazit
S.A.
28.10.12 / 10:31:42
Tyme uvažuji o koupi heavy feederového prutu mělbych na výběr s Ultegry H,Beastmaster CX H,Spedmaster H a nebo Antares H.K tomu už i nový naviják je to novinka Aero 4000FFA feeder nebo Aero 4000 SPFA spinning?
Vašek
20.11.12 / 16:52:05
Dobrý den jsem začátečník a chtěl bych se zeptat na tento feeder je to dobry nebo spatny http://www.tropicliberec.cz/feederove-2/prut-sema-suretti-x-force-feeder-3-00m-50g
Obsahuje dalších 2 odpovědí - zobrazit
Miroslav P
1.10.14 / 21:08:49
Dobrý den,na jaře bych chtěl začít s rybařením a ze všech těch možností co jsou na výběr se mi moc zamlouvá feeder ale je jich taková spusta že nevím který koupit :( Jaký by jste mi mohl doporučit jako začátečníkovi?Nejlépe do 4000Kč i s navijákem pokud nějaký slušný se dá za takové peníze sehnat?Předem dík za odpověď......
ondra
18.5.15 / 22:59:44
Dobry den pane Milane,potrebuji feeder na stredni rybu prevazne kapr,lin,cejn na kratsi vzdalenosti a prevazne na stojatou vodu.uvazuji nad Daiwou Windcast 330cm,wg-120g.myslite ze by to mohla byt spravna volba?dekuji.
Obsahuje dalších 1 odpovědí - zobrazit

Nejnovější články

Poslední v diskuzi

02.01.17 / 8:10:58
ladek: i tobě kluku. Já myslel, že už neži...

01.01.17 / 14:20:25
chachar: At´ Vám to tenhle rok žere líp jak ...

27.12.16 / 16:24:02
Ladek: Andrejko já ti taktéž přeji vše nej...

Poslední komentáře

16.08.19 / 9:15:49
Grand Prix Moravy 2019 - prezentační listina
jirka: super...

06.01.19 / 15:33:05
Shimano Twin Power CI4 RA
Martin: Zdravim keby ze ho niekdo predava m...

03.01.19 / 21:48:11
Výroba feederových krmítek
Tomáš: Kupuji kovové natáčky do vlasů...

Archív

2022 / (1) - 2021 / (3) - 2020 / (1) - 2019 / (5) - 2018 / (17) - 2017 / (9) - 2016 / (24) - 2015 / (41) - 2014 / (40) - 2013 / (32) - 2012 / (30) - 2011 / (33) - 2010 / (43) - 2009 / (35)

 

 

 

 

 

 

 

MATRIX

 280

 

 

 

       črs      mrs      črs ús moravskoslezský      mrk_ico1