Začínáme s feederem díl čtvrtý - navijáky

06.12.2009 / 21:03


 

Vyberme si naviják k lovu feederem

obr nav

V dnešní době, která nám dopřává pořídit si jakoukoliv věc pro lov ryb, není vůbec žádný problém vybrat si ve specializovaných rybářských prodejnách kvalitní navijáky, a to nejen k lovu feederem. Rybářské obchody plné zboží nám dnes dopřávají co hrdlo ráčí a co nám naše peněženka dovolí. Určitě bych se vyvaroval koupi navijáku lákající nás na velký počet ložisek za směšnou cenu. Takováto nabídka je vždy velmi podezřelá a proto než něco koupíme přemýšlejme hlavou. Musíme si uvědomit, že lov feederovou technikou je lov aktivní a největší práci nám bez pochybu odvede naviják na našem feederovém prutu. K tomu, aby měl naviják hladký chod, který by mu měl vydržet co nejdéle, stačí klidně tři až čtyři ložiska. Dobrý naviják pro lov feederem musí mít bezpodmínečně vynikající brzdu, která nás při používání tenkých vlasců, které k této technice patří, nesmí zradit a musí nás podržet ve všech ročních obdobích, ať je teplo nebo zima.

Jaké druhy navijáků pro lov feederem si můžeme pořídit? 
Asi mezi nejoblíbenější patří navijáky se zadní brzdou, kterou preferuje většina rybářů. Tyto navijáky můžou mít velkou nevýhodu v tom, že mají lamely brzdného systému uvnitř těla navijáku a může se stát, že nečistoty, které se dostanou k lamelám brzdy, způsobí jejich přilepení a tím i počáteční nekvalitní chod brzdy. Tuto závadu mají většinou levnější navijáky, kterým trvá než se brzda odtrhne a mezi tím nás může v mžiku ryba připravit o tenký návazec na naší feederové sestavě. 
Moderní doba přinesla spoustu vylepšení a tím navijákům ze zadní brzdou chytré hlavy vymyslely brzdu bojovou, která doplňuje klasickou zadní brzdu. Spousta rybářů se naučila využívat tuto druhou brzdu, která jim pomáhá při rychlém povolení, nebo naopak dotažení brzdy. Výhoda je vtom, že nemusíte vůbec chytat na klasickou brzdu, kterou máme nastavenou jak potřebujeme při běžném zdolávaní ryby a pomocí bojové brzdy můžete při výpadech ryby povolit, ať může v klidu poodjet a nebo naopak můžete rychle naši bojovou brzdu přitáhnout a rybu nepustit ani o krok dál. 
Osobně preferuji navijáky s přední brzdou, která je určitě citlivější,  jelikož jsou lamely brzdy umístěny přímo v cívce navijáku a nemá je v podstatě co znečistit. Přední mikronastavitelná brzda nám umožní okamžité přesné nastavení spojky brzdy a pokud se s přední brzdou naučíme velmi dobře zacházet, nemůže nás překvapit při lovu vůbec nic. Držím se hesla: „V jednoduchosti je síla“. Pokud se podíváte na nejstarší navijáky, už naši dědové věděli co je dobré. 
Dalším navijákem, který se dá použít na feederovou udici, je naviják  s volnoběžnou brzdou. Je to naviják který má dvě na sobě nezávislé brzdy.Většinou přední brzdu máme seřízenou na zdolávání a zadní brzdu tedy volnoběžku zapínáme po vložení prutů do vidliček nebo stojanů.V praxi to vypadá tak,že po záběru nám ryba rozjede volnoběžku a po malém otočení kličkou nám překlapne naviják na přední brzdu a můžeme zaseknout. Navijáky s volnoběžkou si oblíbilo spoustu kaprařů kteří přecházejí na feeder a není divu, že je chtějí používat i pro tuto rybolovnou techniku. Osobně mám takový názor, že naviják s volnoběžkou patří pro kapraře a ne na feederové chytání které je aspoň tedy pro mě chytání aktivní. Na druhou stranu se už dnes vyrábí i tak malé navijáky s tímto brzdným systémem,že i s přivřením obou očí se dá osadit feederový prut navijákem s baitrunnerem.                       
Twin power CI4RAZdá se to být neuvěřitelné, ale SHIMANO pro nás na rok 2010 připravilo bonbonek mezi navijáky, Twin Power CI4 RA, který má všechny tři brzdy, přední,zadní a bojovou. Jejich nový systém TRI-DRAG  posouvá opět rybářské navijáky zase o kousek dále. Určitě se budu snažit dostat k osahání tohoto nového brzdného systému a podělit se s Vámi o poznatky z rybolovu s tímto nádherným krasavcem,který by měl nadchnout jak zastánce přední tak i zadní brzdy. 


nexave_rb_image_-familyImage-Single-image_dash_512_384 super_gt_rc rarenium_ci4_fa_image_-familyImage-Single-image_dash_512_384 baitrunner_dl_fa

Vhodná velikost navijáku pro lov feederem 
Určitě můžeme osadit feederový prut jakoukoliv velikostí navijáku,ale musíme si uvědomit, že tato rybolovná technika je hodně aktivní a chytá se na kratší vzdálenosti. Většinu času stráveného při lovu feederem, máme prut v ruce a proto není vhodné se dřít s těžkými kolovraty. Takovou optimální velikost navijáku pro tuto rybolovnou techniku považuji kolem třicítky. A proč?Prut s navijákem by měl být vyvážený a měli by jsme mít, ze zvolené kombinace feederového prutu s navijákem,  příjemný pocit.Tato velikost je taktéž dostačující co se týče velikosti návinu na cívku, jelikož náš lov je maximálně do padesáti metrů, a na takovouhle velikost cívky se vejde přes dvě stě padesát metrů vlasce o průměru 0,20mm. Budu používat velikosti navijáků od fa Shimano, které používám a považuji na našem trhu za nejlepší. Na pickerové a winklpickerové pruty můžeme bez problémů nasadit naviják velikosti 2500. Spousta rybářů na tyto nejmenší feederové pruty dává ještě menší navijáky, a proč ne. Určitě to jde, jen musíme dávat pozor,aby nám vlasec nedělal na malé cívce zbytečně smyčky, které by nám mohly komplikovat rybaření. Tomuto problému se můžeme vyhnout tím, že budeme na tak malé navijáky používat tenké kmenové vlasce. Zato na feederové pruty médium musíme trošku přitvrdit a proto osadíme takovýto prut zlatou střední velikostí 2500 až 3000. Na tak veliký naviják budeme stejně muset namotat nějaký podmot a až teprve na něj uložíme sto padesáti metrové klubíčko kvalitního kmenového vlasce. Asi největší velikost navijáku 4000 použijeme na feederový prut heavy, s kterým chytáme na větší vzdálenosti, nebo ve větších proudech s větší zátěží. Logické tedy je, že musíme přitvrdit na kmenovém vlasci a tím i použít větší naviják. 
Každému z nás vyhovuje něco jiného a proto se nenechme tlačit do něčeho, o čem nejsme přesvědčeni, že je pro nás to nejlepší. Naviják je určitě větší investice a proto nejdříve musí vyhovovat nám, jelikož nikdo jiný s ním chodit na ryby nebude. A proto vybírejme s rozvahou.

Na co si dávat pozor při koupi navijáku
1. - Zjistit si o značce jaký má záruční a pozáruční servis 
2. - Naviják  musí mít klidný a tichý chod 
3. - Naviják musí perfektně namotávat vlasec 
4. - Naviják musí mít jemnou a spolehlivou brzdu  
5. - Měl by mít náhradní kovovou cívku 
6. - Nenechme se okouzlit velkým množstvím ložisek v navijáku

Počet komentářů celkem: 11
šrámek
26.1.10 / 16:53:08
dobrý den,
prosím mám prosbu o radu.Chci si zakoupit naviják na feeder,ale nechci žádnej střep a ani nic světového.Co vím určitě,že chci naviják od Shimana.Já bych to viděl tak na Exage 3000MRA má přijatelnou cenu. Co vy na to?
Obsahuje dalších 5 odpovědí - zobrazit
Ladek
30.1.10 / 17:47:02
Condor - superko s přední brzdou je už minulost.Nové jsou v superku jen se zadní brzdou. S přední brzdou máš na výběr Seido fa kolem 2100,- nad ním je Technium FB 2700,- a nad ním je Rarenium ale to jsi na nějakých 4775,-. Hodně zajímavé je teď to technium je na něj akce mrkni http://www.obchod.lastia.cz/cs/produkt/navijak-shimano-technium-fb-1
S.A.
12.2.11 / 19:59:43
Condor- čauky mám naviják Seido 2500FA a dneska jem koupil Technium 2500FB moc hezký navijáčky.Na obou mám vlasec Antares Silk Shock 0,14 a 0,18mm.Nejvíce bych bral Technium FB nebo nová FC.
Obsahuje dalších 3 odpovědí - zobrazit

Nejnovější články

Poslední v diskuzi

02.01.17 / 8:10:58
ladek: i tobě kluku. Já myslel, že už neži...

01.01.17 / 14:20:25
chachar: At´ Vám to tenhle rok žere líp jak ...

27.12.16 / 16:24:02
Ladek: Andrejko já ti taktéž přeji vše nej...

Poslední komentáře

16.08.19 / 9:15:49
Grand Prix Moravy 2019 - prezentační listina
jirka: super...

06.01.19 / 15:33:05
Shimano Twin Power CI4 RA
Martin: Zdravim keby ze ho niekdo predava m...

03.01.19 / 21:48:11
Výroba feederových krmítek
Tomáš: Kupuji kovové natáčky do vlasů...

Archív

2022 / (1) - 2021 / (3) - 2020 / (1) - 2019 / (5) - 2018 / (17) - 2017 / (9) - 2016 / (24) - 2015 / (41) - 2014 / (40) - 2013 / (32) - 2012 / (30) - 2011 / (33) - 2010 / (43) - 2009 / (35)

 

 

 

 

 

 

 

MATRIX

 280

 

 

 

       črs      mrs      črs ús moravskoslezský      mrk_ico1