SHIMANO Speed Master AX Feeder médium

16.01.2010 / 9:37


Shimano Speed Master AX Feeder medium


speede master AX 
Skoro každý rybář vybírá své nádobíčko ne jenom podle funkčnosti,ceny,ale také očima. Pokud už si koupíme do svého arzenálu nového feedříka, musí taktéž pěkně vypadat.Teňoučký blenk,pěkné sedlo k navijáku,kvalitní korek na rukojeti, no prostě to musí být na první pohled „mazel“.Jak říká jeden můj kamarád: „Ani nemusím nic chytnout, ale hlavně, že se oko potěší nad pěkným nářadíčkem“.A věřte,že nový feeder Shimano Speed Master AX patří, alespoň podle mého soudu, k nejhezčím prutům na našem trhu. Výrobce vyrábí tuto řadu feederových proutků v různých gramážích a délkách. My se podíváme trošku na zoubek asi nejpoužívanější a u nás nejprodávanější řadě, a to je řada medium. 

Shimano Speede Master AX feeder medium je vylepšeným nástupcem starší řady Speed Masterů.Tento nový prut si pořád zachovává excelentní vzhled, perfektní konstrukci a super výkon blenku. Tyto vlastnosti prutu dávají materiály, ze kterých je blenk feederu vyrobený. Kombinace karbonového vlákna XT100 s přidáním Biofibre, který ještě zpevňuje uhlíková vlákna, zajišťuje prutu vynikající výkon,pevnost,odolnost proti nárazům a velice nízkou hmotnost. Vylepšení těchto vlastností v nové řadě AX pomáhají speciální pryskyřice Shadouw Diaflash, které byly převzaty z již osvědčené a oblíbené řady prutů Diaflash. Další změnou od výrobce této nové řady je osazení prutu novými titanovými očky Ti-Lite,které se hlavně vyznačují dlouhou životností a malou váhou. Inovaci neodolaly, ani dá se říci nejdůležitější část feederového prutu, a to feederové špičky. Použití nového carbonu Taftec zajišťuje špičkám bezpáteřní konstrukci, která je oproti klasickému karbonu o více než 250% silnější. V praxi to pro nás znamená, že čitelnost záběrů je mnohem lepší a výrazně se snižuje pravděpodobnost zlomení feederové špičky. Ještě na co nesmíme zapomenout je stále kvalitní rukojeť prutu osazená přírodním korkem, na kterém je nanesena speciální povrchová úprava,která na dlouhá léta zaručí prutu atraktivní vzhled. Malou inovaci zažila i rukojeď, u  řady AX je konec rukojeti  vylepšen pro lepší držení při běžném používání.

blenk 2a očka a rujojeť 1 a


Tak technické věci by jsme měli za sebou a podíváme se do praxe.Hned při prvním seznámení s prutem mě osobně zaujala tloušťka blanku, která je v nejsilnějším bodě nad rukojetí pouhých 12mm. Což je bomba. Další věc, kterou nelze přehlédnout je, že blenk u nového modelu AX je určitě rychlejší, než starý Speed Master. Je až pozoruhodné co takto štíhlý prut dokáže. Klasické medium má u Shimana gramáž 100g, což znamená, že je stvořen hlavně pro rybolov na stojatých vodách a na menších a středních řekách, které jsou nepříliš proudné. Na stojatých vodách jistě oceníte rychlost prutu při nahazování. Pokud je člověk alespoň trochu šikovný, není problém házet krmítko do stejného místa, což je při této rybolovné technice obzvláště důležité. Při zdolávání ryby pracuje médium na sto procent a i při použití tenkých vlasců pomůže při vybírání výpadů, kterých se jistě při zdolávaní větších ryb nevyhneme. Jedinou nevýhodou u tohoto feederového prutu, a to především pro lov  na stojatých vodách, vidím ve špičkách, které se standardně dodávají v tvrdosti 1oz,2oz a 3oz.Obzvláště na stojatých vodách by jsme měli používat co nejjemnější špičky,které nám zajisté pomůžou,abychom měli záběry na očích co nejvíce čitelné, což s 1oz špičkou není až tak ideální,jelikož je vyrobena z carbonu a to ikdyž z nové Taftec technologii. Tento problém je ale řešitelný. Všichni kdo používají feederové pruty od Shimana vědí, že průměr špiček je stejný jak u pickerů, light prutů tak i u medium feederů. Doporučuji si pořídit náhradní feederové špičky 0,5oz a 0,35oz.Špice půl unce je sice super, ale je pořád carbonová a proto je jistě tvrdší než běžné laminátové špice, ale i na této půl uncové špici jsou záběry velmi dobře čitelné. Úplná pecka je pokud si opatříte k tomuto prutu náhradní špici 0,35oz, která patří spíše k pickerovým prutům. Tato špice je vyrobena ze sklolaminátu a i ty nejjemnější záběry se Vám zobrazí v tom nejlepším světle a najednou zjistíte, o kolik záběrů můžete přijít, nebo respektivě přicházíte. Takto jemnou feederovou špici můžeme ale použít, jen pokud nám to povolí počasí a asi těžko by jsme rozeznávali záběry na tak jemné špici například  při větším větříku. Pro ty, kterým by se zdála i tato feederová špice že ještě není to pravé ořechové, můžete si u svého prodejce objednat špici s označením 0,25oz.Osobně na můj vkus už hodně měkká a málo využitelná. 

špičky a  web 005 a


Na středně velkých a menších  tekoucích vodách se ze Speed Masterem AX v médiu vyřádíte i ze standardními špicemi, které jsou dodávány k prutu. Tento prut zvládne za určitých podmínek i lov na proudných velkých vodách díky novému blenku. Sám používám starší model Speed Master v mediu při závodech na Labi, Vltavě nebo dolním toku Moravy, ale jen v případě pokud mě to průtok řeky dovolí.Jsem přesvědčen, že nový Speed Master AX mi umožní ho využívat i při proudnější vodě. Určitě nejde s tímto médiem chytat na větší vzdálenosti, kde musíme použít krmítka s větší zátěží (60g a víš), ale bez problémů zvládne větší čtyřiceti gramové krmítko. Oproti tvrdším prutům heavy je jeho velkou výhodou, že si můžeme dovolit dát i ve větším proudu do koncové sestavy slabší návazce např.0,11mm a prut mám nádherně pomáhá vybírat výpady větších ryb. Při naší šikovnosti a kombinaci Speed Mastera AX s dobře seřízeným navijákem, který má citlivou brzdu, by neměl být problém zdolávat velké cejny, nebo i při troše štěstí nějakého středně velkého kapříka či parmu. 
Závěre můžeme říci, že Shimano pro své příznivce připravilo opět velmi kvalitní feederový prut, který díky inovaci staršího úspěšného modelu, zaujme opět rybáře, kteří se chtějí spoléhat na kvalitní rybářské vybavení.


blenk a popisky a

 


 

Počet komentářů celkem: 25
mirek
17.1.10 / 12:37:14
vlastnim tento prut a jsem max.spokojen.zatim nej. prut co jsem mel
Obsahuje dalších 1 odpovědí - zobrazit
alexandr
17.1.10 / 16:01:37
musím říct,že jsem neodolal a všem vřele doporučuji ten prut je bomba
paia
18.1.10 / 16:09:49
Láďo, správně se píše blank... ;o) to by jsme mohli taky ještě blinkat a to by jistě nikdo nechtěl... jinak tu 0,5 oz špici jsem si k Beastovi pořídil taky, ale zatím jsem neměl možnost ji použít, pokaždý jsem měl u sebe i další prut, který byl dostatečně citlivý pro mé potřeby.
shon
15.2.10 / 21:06:27
koupil jsem si ax heavy a už jsem celej nadrženej, až ho zkusím u nás v Jaroměři na Labi. Mám lighta i medium, a ty prostě na ten proud nemají. Jinak skvěle pruty. Vse Shimana, tak neni co dodat.Heavy ma vsechna ocka uhlikova, presne co jsem potreboval do trojky tvrdosti.
Obsahuje dalších 7 odpovědí - zobrazit
Jíra
20.2.10 / 18:25:05
jsem další šťastnej co tento feeder vlastí.Opravdu super všem doporučuji
Obsahuje dalších 1 odpovědí - zobrazit
Orbi
21.2.10 / 21:20:08
Pripájam sa zo Slovenska.Už dorazil aj ku mne domov. :) Má super blank a určite ho prevetrám aj na pretekoch.
shon
8.3.10 / 16:01:49
hm, nepotěšil jsi mne:)
TOM.
20.12.10 / 11:08:05
Aoj nemate s timto prutem zkusenosti v multi? diky
Obsahuje dalších 2 odpovědí - zobrazit
Honza
26.2.12 / 4:08:57
zdravim chci si koupit naky lepsi feeder chytam na stojate vode predevsim stredni kapry a cejny .. tenhle feeder se mi strasne libi jen se nemuzu rozhodnout jestli heavy ci medium .. poradite nekdo ? dekuji ..
Obsahuje dalších 2 odpovědí - zobrazit
Pažout
19.8.13 / 7:52:41
Super prut jinej už nikdy nechci!
Obsahuje dalších 1 odpovědí - zobrazit
Dan Bauer
4.6.14 / 20:55:59
Mám tento proutek už asi 3měsíce a fakt luxus.. nejlepší feeder co jsem kdy měl.

Nejnovější články

Poslední v diskuzi

02.01.17 / 8:10:58
ladek: i tobě kluku. Já myslel, že už neži...

01.01.17 / 14:20:25
chachar: At´ Vám to tenhle rok žere líp jak ...

27.12.16 / 16:24:02
Ladek: Andrejko já ti taktéž přeji vše nej...

Poslední komentáře

16.08.19 / 9:15:49
Grand Prix Moravy 2019 - prezentační listina
jirka: super...

06.01.19 / 15:33:05
Shimano Twin Power CI4 RA
Martin: Zdravim keby ze ho niekdo predava m...

03.01.19 / 21:48:11
Výroba feederových krmítek
Tomáš: Kupuji kovové natáčky do vlasů...

Archív

2022 / (2) - 2021 / (3) - 2020 / (1) - 2019 / (5) - 2018 / (17) - 2017 / (9) - 2016 / (24) - 2015 / (41) - 2014 / (40) - 2013 / (32) - 2012 / (30) - 2011 / (33) - 2010 / (43) - 2009 / (35)

 

 

 

 

 

 

 

MATRIX

 280

 

 

 

       črs      mrs      črs ús moravskoslezský      mrk_ico1