Labské rybaření

08.10.2014 / 15:19

001

Labe – řeka, která uchvátí skoro každého. Nikdy by mne jako malého nenapadlo, kolik stovek hodin budu trávit na jejich březích. Tenkrát při pohledu na řeku plnou nevábné pěny s vůní fenolu mě bylo spíš špatně, než aby mě to lákalo k lovu. Naštěstí je tato doba už pryč a v posledních letech je čím dál vyhledávanější sportovními i běžnými rybáři. A není divu. Oplývá jak množstvím, tak i druhovým zastoupením ryb, má klidná místa i hluboké a silně proudící úseky.  Příroda okolo se také změnila a třeba ledňáčka, kterého dřív většina z nás znala jen z knížky od pana Lady, je dnes běžným ptákem, kterého vidím při každé vycházce k této řece.
Protože už uplynul nejeden pátek od mého závodního rybaření, rozhodl jsem si to zkusit „ nanečisto“.  Bez soupeřů, bez dlouhé přípravy, čistě aktivní 5ti hodinový lov, kdy mi půjde o každou rybu a každý záběr. Vybral jsem si dva závodní úseky této řeky, Sedlčánky a Sadskou.  Oba dobře znám, i když zrovna na Sadskou nemám dobré vzpomínky. Tenkrát v tom vedru bylo snad 42 nul za celý víkendový závod. No, raději nevzpomínat.
  Náhoda mi pomohla, že jsem tomuto závodu sám proti nikomu nemusel věnovat celý víkend.  Ve středu  jsem měl  volno a tak jsem hned ráno vyrazil na první místo – Sedlčánky.  Při příjezdu mě překvapila hustá mlha, převalující se nad řekou. Naštěstí  ji sluníčko během hodiny rozpustilo a bylo i příjemně teplo. Na první den jsem  sem si vzal krmení od  Dynamite Baits ( river  a bream) a litr červů.  Protože jsem byl u vody sám, dlouho jsem neřešil, na jaké vzdálenosti budu chytat. První krmítko jsem poslal na vzdálenost asi 30ti metrů a hned jsem zaklipoval. Ad to zaklipovaní – dlouho jsem byl jeho odpůrcem. Říkal jsem si, že závodník by měl trénovat, aby dostal prut pořádně do ruky a neriskoval, že přijde o větší rybu právě díky klipu. Fixa, gumička přes cívku a jiné pomocné metody ano, klip ne. Dnes už jsem svůj názor změnil. Klipování je opravdu výborná věc, i když ne všemocná a trénování přesnosti hodu pořád potřeba. Ale zpátky k lovu, i když tolik se toho zase nedělo. První záběr na sebe nenechal dlouho čekat a malý skalák byl na břehu. S přibývajícím množstvím krmení na dně se zkrátila i doba čekání na záběr a zhruba po hodině přicházel záběr nejdéle do deseti vteřin. Co se nezměnilo, byla bohužel velikost ryb. Samí malí skaláci, občas malá plotička. Po třech hodinách první větší cejn, ale ve velikosti silně zaostávájící za labským standardem.  Pak ještě pár podoustviček, dva karásci, vše bohužel do 30ti centimetrů. Po pěti hodinách už jsem byl hodně unavený a přiznám se, že i zklamaný. Množstvím ryb ne, vždyť se mi povedlo chytit hodně přes stovku ryb, ale velikostí ano. Přitom v tomto úseku jsou velké ryby, i na dětských závodech na jaře se jich dost chytlo. Já jsem měl bohužel smůlu. Na druhou stranu – chytit takové množství při závodech, byl bych víc než spokojený.

004


  Na druhý úsek do Sadské jsem vyrazil v sobotu po obědě.  Po středečním „čudlobraní“ jsem se těšil, že si konečně spravím chuť a chytím si pár labských lopaťáků a třeba i kaprů. Tentokrát jsem změnil krmení a vzal si BlackWonder od Champion feedu. A opět litr červů. Protože jsem seděl v zatáčce, kde bylo koryto blíž k mému břehu a v něm jsem chytat nechtěl, rozhodl jsem se pro větší vzdálenost než ve středu a chytal asi na 45ti metrech, kde byla asi čtyřmetrová hloubka. Ihned po prvním náhozu záběr a na ke břehu táhnu rybu – malého skaláka. Ach jo. To to zase pěkně začíná. Druhý záběr už byl lepší, celkem slušná plotice. Třetí záběr celkem rychle ohnul špičku a tak jen jemně přisekávám. Za chvíli mám na břehu většího karase. Jestli to takhle půjde dál, tak si konečně zatahám pěkné ryby. Už se těším. Bohužel moje radost trvala jen chvíli. Další hodinu a půl samé malé ryby, většinou skaláci. Po jednou náhozu  a chvilce bez záběru najednou vidím, jak se mi vlasec prověšuje a pomalu pluje s proudem. Zvedám prut a ani nesekám. Na druhém konci konečně cítím něco většího a asi to bude velký cejn, protože vůbec nebojuje. Přesto mám nastavenou brzdu a jsem ve střehu. Návazec mám 0,12 a tak opatrnosti nikdy nezbývá a jak se ukázalo, ta opatrnost byla na místě.  Jakmile byla ryba blíž břehu, z ničeho nic se rozjela.  To už mi bylo jasné, že to cejn nebude. Boj trval asi jen pět minut, ale pro mě to bylo konečně malé zadostiučinění, po té čudlařině. Nakonec se ukázalo, že mým bojovníkem byl kapr lehce přes 40 centimetrů.  Alespoň něco.  Opět se ale ukázalo, že šlo jen o náhodný úlovek a že se velkým rybám prostě žrát nechce. Asi hodinu před koncem  jsem se konečně dočkal i jednoho pravého labského cejna, měřil 55cm. Ale to už bylo velikostně opravdu maximum  a zbytek mi obstaraly pouze malé ryby.

002 003

  Po oba dny jsem měl krásné počasí a věřil jsem, že se dočkám i velkých ryb. Jenže se poněkolikáté potvrdilo, že člověk míní a ryba mění.  Co do množství ryb si nemám na co stěžovat a jak už jsem psal, chytit takové množství  při závodě, tak jsem nadmíru spokojený.  Také jsem zjistil, jak náročné je chytat 5 hodin naplno. A což teprve při závodě, kdy člověk ještě musí sledovat  dění kolem sebe a vymýšlet, jak být lepší než  soupeři.

 Nebe je modrý, voda je mokrá a ženský mají svá tajemství. A ryby taky.

                                                                                                                    Ewers

Počet komentářů celkem: 1
Zajda
9.10.14 / 10:11:13
Pěkně napsané. Je vidět, že spisovatele u nás máme dobré...

Nejnovější články

Poslední v diskuzi

02.01.17 / 8:10:58
ladek: i tobě kluku. Já myslel, že už neži...

01.01.17 / 14:20:25
chachar: At´ Vám to tenhle rok žere líp jak ...

27.12.16 / 16:24:02
Ladek: Andrejko já ti taktéž přeji vše nej...

Poslední komentáře

16.08.19 / 9:15:49
Grand Prix Moravy 2019 - prezentační listina
jirka: super...

06.01.19 / 15:33:05
Shimano Twin Power CI4 RA
Martin: Zdravim keby ze ho niekdo predava m...

03.01.19 / 21:48:11
Výroba feederových krmítek
Tomáš: Kupuji kovové natáčky do vlasů...

Archív

2022 / (2) - 2021 / (3) - 2020 / (1) - 2019 / (5) - 2018 / (17) - 2017 / (9) - 2016 / (24) - 2015 / (41) - 2014 / (40) - 2013 / (32) - 2012 / (30) - 2011 / (33) - 2010 / (43) - 2009 / (35)

 

 

 

 

 

 

 

MATRIX

 280

 

 

 

       črs      mrs      črs ús moravskoslezský      mrk_ico1