Jan Van Schendel - třetí díl o lovu feederem

15.07.2014 / 5:09

Už je to nějaký čas, co jsem napsal předchozí dva články,takže jsem si je musel znovu přečíst, než jsem začal s tímto článkem.
Vysvětlil jsem základy v používání různých typu vlasců a jak správně nahazovat. Všechno by to bylo super, ale bez zvládnutí samotného rybaření trochu zbytečné. Jako vše ostatní v našem sportu, pokud se zamyslíte, je nejdůležitější chytat co nejjednodušeji a snažit se myslet logicky
.

05 jan3dilRyby, které se snažíme ulovit samozřejmě nemají ani ponětí, jakým způsobem se je snažíme chytit. Ryba pouze uvidí vámi předloženou návnadu v krmítku a samotnou nástrahu na háčku a je právě na vás donutit rybu zabrat. Někdy je to ta nejjednodušší věc na světě-to v případě že pod hladinou vzniká konkurenční boj o potravu. V tomto případě je u naší nástrahy spousta ryb, které prostě nemohou být příliš vybíravé, jinak jim sousto vyfoukne jejich kolega. Pokud se vám podaří tento souboj vytvořit máte vyhráno. Každý rybář však ví, že dny jako jsou tyto jsou opravdu vzácné. Podle toho kolik ryb je na našem lovném místě( a také podle tlaku vzduchu a občas i podle specifických podmínek určité vody) se snažím určit si taktiku. Toto pravidlo platí pro všechny styly rybaření.
Jakožto závodník se vždy před samotným závodem snažím zjistit, jaká konečná váha by mohla stačit na dobré umístění. Někdy se stává, že mě výsledek až tak nezajímá a snažím se spíše riskovat a zkouším překrmovat svůj „flek“. Někdy se tato taktika vyplatí a já mohu přilákat více ryb než soupeři, ale také se může stát, že rybu překrmím.  V každém případě, pokaždé když jdu do soutěže, mám připravený plán chytání a někdy i záložní plán B, pokud se nedaří podle představ. Je úžasné, jak se někdy věci mohou překlopit ve váš prospěch díky jednoduché změně nebo malé úpravě taktiky. Podle mého názoru se nejlepší závodníci poznají podle schopnosti „číst“ vodu a přizpůsobit se určitým podmínkám.
Zpět k lovu na feeder. Už jsem dříve vysvětlil jak být co nejpřesnější v nahazování. Nedokážu ani říct, jak je přesné nahazování nesmírně důležité. Při tomto způsobu lovu se chytá s minimem krmení a chytání na jednom přesném místě je to nejdůležitější. Po chvíli trénování a při dodržování mých rad je to otázka několika málo hodin. Další velmi důležitá věc, je zvládnutí krmení přesně jak potřebujete na vašem krmném místě. Nevěřili byste kolik rybářů toto nedokáže a mají tedy jen velmi malou šanci na úspěch. Představte si, že se vaše krmení uvolní z krmítka už při dopadu na hladinu, můžete klidně použít to nejlepší krmení na světě, ale ryba bude přilákána na jiné místo, než přesně na to, které potřebujete vy. Speciálně u tekoucích a nebo hlubokých vod mám jednoduchou radu jak si zkontrolovat, zda se vaše krmení rozpadá, přesně kdy potřebujete. Nahodím krmítko s krmením, které jsem předtím umačkal co možná nejvíce. Pokud vytáhnu po dvou minutách krmítko s většinou krmení v ně, vím, že krmení dopadlo přesně na mnou požadované místo. Poté už stačí umačkávat krmení do krmítka o něco méně a vím, že krmení dopadne na dno a až poté začne pracovat. Další možností je, že budete potřebovat, aby se krmení dostalo z krmítka při dopadu na hladinu(toto samozřejmě funguje pouze na hodně mělkých vodách). Každá voda si vyžaduje svůj vlastní styl a téměř každá voda je jiná. Jako téměř u všeho i zde platí, že bez tréninku se dobrých výsledků téměř nedá dosáhnout.
Při chytání na feeder používám pouze dva základní druhy montáží. Jednu pro tekoucí vody a jednu pro vody stojaté. Montáž na stojaté vody je jednoduchý páternoster. Jednoduše uvážu velké oko na konci vlasce. Přibližně 20 centimetrů od uzlu jej poté přestříhnu, zbyde mi jeden kratší a jeden delší konec. Na kratší konec přivážu krmítko.(před krmítko vždy vážu obratlík s karabinku, díky  čemuž mohu později rychle vyměnit krmítko. Na delší konec navážu malý obratlík, ke kterému mohu navázat návazec s háčkem. Obratlík zabrání kroucení vlasce při stahování sestavy. Osobně se vždy přesvědčuji, že je obratlík mimo krmítko, díky tomu mám jistotu,že se moje sestava nebude zamotávat.
Pro tekoucí vody je zde jedna opravdu skvělá montáž,kterou se vám pokusím vysvětlit. Pokud ji navážete správně, tak vám garantuji, že každý záběr proměníte v rybu. Nyní chytáte s karabinkou (ke které je připojené krmítko) ve smyčce , v rámci této smyčky máte připojení ( opět pomocí malé karabinky) s návazcem .
Tento systém lze používat pouze tehdy, pokud chytáte "povoleným " vlascem . Jinými slovy, vytvoříte volný vlasec mezi špičkou prutu a krmítkem, které leží na dně . Důležitým faktorem je , že používáte přesně tu správnou váhu krmítka . Když je například 60 g dost aby drželo na dně neměli byste používat například 70g . Hmotnost, kterou používáte vlastně jen leží na dně , díky volnému vlasci. Pokud byste vlasec napnuli  vytvoříte větší tlak na vlasec ve vodě a krmítko se bude posouvat po dně.
Teď, co se stane, když ryba sebere nástrahu na háčku ? krmítko bude vytaženo dolů proudem tlakem na vlasec a ryba se automaticky chytí na háček díky krmítku. Tyto záběry můžete zjistit velmi jednoduchým způsobem . Špička, která byla mírně ohnutá kvůli tlaku na vlasec " povolí" . Je důležité , aby jste už nezasekávali, protože ryba už visí na háčku
Předpokládám, že po přečtení těchto článků je načase přeměnit teorii v praxi. To je totiž ten nejlepší způsob, jak se v našem sportu zlepšit. Jak jste si mohli všimnout, mé metody jsou velmi jednoduché, určitě to nejsou ty jediné správné metody, ale jsou to metody, kterým věřím nejvíce.

jan teackle

Nejnovější články

Poslední v diskuzi

02.01.17 / 8:10:58
ladek: i tobě kluku. Já myslel, že už neži...

01.01.17 / 14:20:25
chachar: At´ Vám to tenhle rok žere líp jak ...

27.12.16 / 16:24:02
Ladek: Andrejko já ti taktéž přeji vše nej...

Poslední komentáře

16.08.19 / 9:15:49
Grand Prix Moravy 2019 - prezentační listina
jirka: super...

06.01.19 / 15:33:05
Shimano Twin Power CI4 RA
Martin: Zdravim keby ze ho niekdo predava m...

03.01.19 / 21:48:11
Výroba feederových krmítek
Tomáš: Kupuji kovové natáčky do vlasů...

Archív

2022 / (2) - 2021 / (3) - 2020 / (1) - 2019 / (5) - 2018 / (17) - 2017 / (9) - 2016 / (24) - 2015 / (41) - 2014 / (40) - 2013 / (32) - 2012 / (30) - 2011 / (33) - 2010 / (43) - 2009 / (35)

 

 

 

 

 

 

 

MATRIX

 280

 

 

 

       črs      mrs      črs ús moravskoslezský      mrk_ico1