Jan Van Schendel - Seznámení s feederem

12.05.2014 / 7:13

01 tit jan

Závodnímu rybolovu se věnuji více jak 35 let a během těch let se tento sport obrovsky vyvinul. Například jsme zažili příchod uhlíku, díky kterému můžeme nyní používat tvrdší, lehčí a delší děličky a pruty.  Nové systémy používání gum nám dovolují chytat větší ryby pomocí děliček a zajisté další obrovské vylepšení bylo uvedení kalíšku, který nám umožňuje krmit naprosto přesně.

Pro mne samotného je však bezpochyby největší krok vpřed, příchod metody Feeder. Jako většina novinek v našem sportu byla k nám i tato nová metoda „přiváta“ z Anglie, kde byla tato metoda místními rybáři používána již řadu let. Pravděpodobně první pevninská země, která byla „nakažena“ tímto novým stylem rybolovu byla moje domovina Holandsko.I když sám tvrdím, že jsem byl osobně přítomen u samotného začátku. Společně s několika dalšími rybáři, jsem v soutěži vyhrál zájezd do Severního Irska a součástí tohoto výletu byla i účast na rybářském festivalu Bass Fermanagh Fishing Festival.
Pokud chytáte na rybářském festivalu v Irsku, koncepce závodu je vždy stejná. Všichni závodníci si ze sektorů vylosují, kde budou chytat, přičemž tyto sektory mohou být kdekoliv. Některé úseky jsou v mělkých částech obrovského jezera, další mohou být v hluboké rovné „řece“, která spojuje dvě jezera. Abych přešel k věci, můžete se ocitnout ve velice rozdílných podmínkách, které vyžadují různé metody lovu.Samozřejmě jsme s sebou měli pouze naše děličky. Pro ty šťastnější z nás, kteří si vylosovali místa, kde se dali dobře použít to problém nebyl, samozřejmě jiní už takové štěstí neměli a vylosovali si místa, kde se dalo chytat pouze pomocí Wagllerů, kluzáků, nebo pomocí feederu.Já jsem byl jeden z těch šťastnějších, ale samozřejmě ostatní závodníci, kteří se v sektoru setkali, s pro nás naprosto novou metodou nemluvili o ničem jiném (popisuji událost z roku 1979). Metoda Feeder se později ukázala jako vítězná, takže si jistě umíte představit, jaký zájem v nás vyvolávala.
Tento zájezd měla na starosti firma Shakespeare, jedna z velkých rybářských firem. Kromě nás rybářů byli pozváni také novináři a pár dobrých zákazníku. Všichni tito lidé si velmi rychle uvědomili, že byli svědky nové rybářské metody a velmi krátce po návratu domů o ní začali psát. Nedlouho poté, se objevili první feederové pruty, a kde to bylo dovoleno i první feederové závody.Od té doby feeder v mé zemi jasně ovládl všechny závody, na kterých bylo dovoleno touto metodou chytat. Pokud se podíváte na povahu našich vod a zastoupení ryb, není tak těžké pochopit, proč tomu tak bylo, ale k tomu se dostanu později.
Jako závodní rybář jsem se vždy snažil nalézt nové metody, nástrahy a vybavení, které by mi pomohly v soubojích s mými soupeři. Není třeba říkat, že jsem si brzy uvědomil, že feeder bude velmi důležitý, takže jsem se o něm snažil dozvědět co nejvíce. V mém případě zde byl o jeden důvod navíc naučit co možná nejvíce o lovu feederem. Při mé návštěvě v Severním Irsku jsem si zamiloval zdejší situaci se závodním chytáním a rozhodl jsem se, že se budu vracet co možná nejčastěji. Pokud si uvědomíte, že všichni nejlepší Britští závodníci rybařili právě zde, Pak jistě chápete, že jsem se zde MUSEL naučit co možná nejvíce, abych byl schopen konkurovat na mezinárodních závodech.Přibližně rok poté jsem vyhrál první feederový závod. Bylo to v Severním Irsku a je to závod, na který nikdy nezapomenu. Na závodě bylo přítomno mnoho skvělých rybářů a samotný fakt, že jsem dokázal zvítězit i v takové konkurenci mě opravdu nakopl do budoucna. Nedokážete si ani představit kolik sebedůvěry mi tento závod do budoucna dal, budu si ho navždy vážit.

jan51Tento článek nepíšu, abych ukazoval, jak dobrý jsem, ale abych dokázal, že je relativně lehké si metodu feederu osvojit. Jak jsem již psal, mne samotnému trvalo necelý rok, abych dokázal soupeřit s velmi dobrými rybáři. Nedokážu si představit, že by něco podobného bylo možné u jiné metody. Feeder je opravdu celkem jednoduchý, jakmile si osvojíte samotné základy. Abych dokončil tuto malou historickou přednášku, popíši nyní vývoj zhruba od tohoto okamžiku.
Feeder se stával v mé zemi více a více populární. Proč? Jednoduše proto, že ovládl téměř všechny soutěže, díky čemuž si získal více publicity a čím dál tím více rybářů. Dokonce i ti, kteří ze začátku tuto metody ignorovali, nebo dokonce zakazovali, se nakonec museli začít o feeder zajímat.  Tento vývoj šel ruku v ruce s cejnovým boomem v našich vodách.  Kdekoliv jsme chytali bylo obrovské množství ryb a dá se říci, že Holandsko se stalo „Mekkou“ pro všechny závodní rybáře.Holandsko není velikou zemí a krom kousku, který je u moře, je obklopeno Německem a Belgií. Mnoho rybářů z těchto zemí tedy soutěžilo v našich závodech, takže postupem času se i oni museli začít o feeder zajímat. Abych opět trochu zkrátil dlouhý příběh, „ozubená kola feederu“ se dala do pohybu a nic už je nedokázalo zastavit. Nyní používají tuto metodu rybáři po celé Evropě,  a po celé Evropě tato metoda funguje velmi, velmi dobře. V mnoha různých zemích je s touto metodou zacházeno různě. Je zde pár zemí (především Anglie a Holandsko) kde je při soutěži povoleno chytat jakoukoliv metodou rybář chce. Jestli je to správná volba závisí podle mého názoru na různých podmínkách. Ve většině ostatních zemí je feeder samostatná závodní metoda. Svým způsobem se mi líbí nápad, aby si rybář vypracoval nejúspěšnější způsob sám, bez jakýchkoli "překážek", ale především situace v mé vlastní zemi, kde nejúspěšnější rybáři nepoužívají nic jiného než feeder mě donutila trochu změnit názor.
 
V roce 2011 už ani mezinárodní rybářská federace nemohla ignorovat nyní velmi populární feeder. A v roce 2011 jsme měli první oficiální feederové mistrovství světa v Itálii. Sám jsem předpovídal, že po možná "pomalém startu" se velmi rychle toto mistrovství stane druhou největší soutěží v mezinárodním kalendáři závodů. Také jsem předvídal, že rybaření jako sport, se stane mnohem víc "celosvětovou záležitostí", abych tak řekl. Byl jsem v Jižní Africe několikrát a byl jsem naprosto ohromen chytáním ze břehu (Bank-Angling),které místní rybáři praktikují. Bank-Angling není tak daleko od našeho feederu a věřte mi, když říkám, že Jiho Afričtí rybáři budou velmi brzy velkými konkurenty. Což se prokázalo v roce  když jejich tým vyhrál mistrovství světa 2013 pořádané v JAR. Také země kolem Jižní Afriky se začnou brzy zajímat o tuto metodu.
Nyní mi již trvalo celý článek vysvětlit vám historii feederu. Ještě jsem ani nezačal s vysvětlováním všech spletitostí této metody. Tento článek je první ze série dvou nebo tří, ve kterých se vám pokusím vysvětlit všechny důležité aspekty feederu. Vybavení, nahazování, různá krmítka, montáže a samozřejmě krmení, o kterém je potřeba si říct hodně věcí.
Jsem si jist, že pro vás čtenáře to bude velmi zajímavé a užitečné, a že vám tyto články umožní velmi rychle pochopit tuto nádhernou a jednoduchou metodu.

Nyní vám přeji napnuté vlasce. Pozdrav z Holandska!

jan teackle

 

Počet komentářů celkem: 0

Nejnovější články

Poslední v diskuzi

02.01.17 / 8:10:58
ladek: i tobě kluku. Já myslel, že už neži...

01.01.17 / 14:20:25
chachar: At´ Vám to tenhle rok žere líp jak ...

27.12.16 / 16:24:02
Ladek: Andrejko já ti taktéž přeji vše nej...

Poslední komentáře

16.08.19 / 9:15:49
Grand Prix Moravy 2019 - prezentační listina
jirka: super...

06.01.19 / 15:33:05
Shimano Twin Power CI4 RA
Martin: Zdravim keby ze ho niekdo predava m...

03.01.19 / 21:48:11
Výroba feederových krmítek
Tomáš: Kupuji kovové natáčky do vlasů...

Archív

2022 / (2) - 2021 / (3) - 2020 / (1) - 2019 / (5) - 2018 / (17) - 2017 / (9) - 2016 / (24) - 2015 / (41) - 2014 / (40) - 2013 / (32) - 2012 / (30) - 2011 / (33) - 2010 / (43) - 2009 / (35)

 

 

 

 

 

 

 

MATRIX

 280

 

 

 

       črs      mrs      črs ús moravskoslezský      mrk_ico1