Jan Van Schendel - feeder jednoduše

27.05.2014 / 18:51

V prvním článku tohoto seriálu jsem vám řekl o něco o historii feederu. Nyní si povíme něco více o technické stránce této metody. 
 
        
Spousta rybářů, kteří si přečtou tyto články má již zkušenosti, ať už s používáním bičů nebo různých druhů prutů. Víte o principech používání krmení jako pomocníka k přilákání ryby k našemu lovnému místu. Nejlepší rada jakou vám mohu dát je: „dejte stranou“! ,(ale ne úplně ) všechny tyto poznatky, pokud se chcete naučit něco nového o používání feederu. Ano, i s touto metodou chcete ryby nalákat pomocí krmení, ale tím veškeré podobnosti končí.

04 jan 2dil 

Jedna z největších překážek, se kterou jsem se musel  vyrovnat  když jsem se poprvé učil o feederu byl fakt, že dokážu nachytat velké množství ryb prakticky bez použití krmení v porovnání s množstvím krmení, které jsem používal při chytání s Wagglery nebo s děličkou. Pokud se nad tím zamyslíte, pokud chytáte na feeder budete muset udělat spoustu náhozů, aby jste spotřebovali více než 1 kilogram suché směsi krmení během rybolovu. Zapomeňte na „krmný koberec“, který ryby naleznou na dně vašeho místa. Pokud chytáte s krmítkem, automaticky krmíte „málo a často“ a pokaždé bude nějaké krmení přímo na místě s vaší nástrahou.   Tato nástraha leží vždy na jednom místě nehledě na podmínky. Ať už fouká vítr, nebo proudí voda, vaše nástraha je neustále držena na stejném místě. Naprosto perfektní speciálně pro ryby žeroucí ze dna. Umíte si představit, že při použití tak malého množství krmení, je naprosto nezbytné aby vaše krmení skončilo pokaždé na stejném místě. Přesnost náhozů je extrémně důležitá, přesto, pokud se budete řídit radami, které vám dám, nebude pro vás problém nahazovat stále do jednoho místa. 
Před započetím samotného lovu je velice důležité, najít si správné rybářské místo. Můžete si udělat velmi dobrou představu o reliéfu dna pomocí obyčejného olova, či prázdného krmítka a jeho nahazováním do různých vzdáleností a počítáním doby za jakou olovo dopadne na dno. Touto metodou jste schopni velmi dobře zjistit různé hloubky ve vaší oblasti. Jakmile naleznete správnou vzdálenost, není nic jednoduššího, než zaklipovat vlasec pomocí klipu na navijáku. Pokud se při každém náhozu „zaseknete“ o klip (ne příliš silně, protože jinak je krmítko zastaveno při pohybu vpřed a naopak spadne o několik metrů blíže) docílíte toho, že nahodíte pokaždé stejně daleko. Nahodit pokaždé stejným směrem není překvapivě nic složitého. Jednoduše si vyberete místo (značku) na protějším břehu, na které budete vždy mířit svůj nához. Pokud špička vašeho prutu (s pod ní visícím krmítkem a nástrahou) ukazují přesně na toto místo(značku) na začátku náhozu, pokud pak nahodíte jedním plynulým pohybem prutu tak, že špička jde dozadu (a za ní i krmítko a návnada) a  poté dopředu, teprve když máte pocit, že je krmítko nejvíce vzadu, a pokud pak na konci náhozu ukazuje vaše špička prutu ve směru vaší značky, krmítko s nástrahou jednoduše nemohou letět jinam než směrem na vaši značku. Chápu, že se moje psaní může zdát složité, ale když si přečtete tohle všechno pozorně velmi snadno to pochopíte.
03 díl 2Nyní dokážete nahodit pokaždé stejným směrem a díky zaklipování i stejně daleko, takže nyní znáte vše potřebné pro zvládnutí náhozů a vaše krmítko dopadne vždy do stejného místa. Samozřejmě je potřeba trénovat, ale budete překvapeni, jak dokážete být přesní i při chytání na velké vzdálenosti. Zaklipování vlasce samozřejmě zabrání vlasci v dalším odmotávání z cívky, takže co dělat, pokud budete mít na prutě silnou rybu? Dobré řešení je označit si vlasec (fixou, nebo speciálním markerem) ve  vzdálenosti v jaké chytáte. Ještě důležitější  při chytání s feederem  je, že si musíte vždy nějak "odměřit"vámi vybranou vzdálenost. Můžete to udělat tak, že jednoduše "odkrokujete" přesně tuto vzdálenost a označíte si ji, nebo můžete udělat totéž jednoduše pomocí dvou holí, které umístíte v nastavené vzdálenosti od sebe, a poté stačí obtočit váš vlasec kolem těchto holí. Tato "dvojí kontrola" přesné vzdálenosti je absolutní nutností! Přemýšlejte o tom, co by se stalo v případě utržení vaší sestavy. Jednoduše, by jste ztratili představu, kde přesně se nachází vaše krmné místo a to by znamenalo konec úspěšného lovu. Pokud máte vzdálenost, na které chytáte naměřenou, není v případě utržení nic jednoduššího, než si znovu navázat sestavu, změřit vzdálenost a jste zpět ve hře. JAK JEDNODUCHÉ!!!
Prasknutí vlasce může nastat vždy, ale můžete tomu předejít použitím správných průměrů vlasců. Moje rada zní, nikdy se nebojte silnějších vlasců. Váš vlasec bude muset nést těžká krmítka a zvládne to pouze tehdy, pokud použijete vybavení „vhodné pro tuto práci“. Při chytání s feederem sotva použiju slabší vlasec než je 0.20mm a při většině situací používám průměr 0.25mm. Pokud se chystám chytat s opravdu těžkými krmítky nebojím se použít vlasec o průměru 0.30mm nebo používám „šokovku“(vždy dvakrát delší než je délka prutu + dvě otočky navijáku).
Vlasec(monofilament) má jednu velikou nevýhodu a tou je průtažnost. Pokud chytáte na vzdálenost, řekněme 35 až 40 metrů, může to být pro vás problém, jednoduše pro to, že nedokážete rozpoznat všechny záběry, nebo pokud potřebujete jemně pohnout s krmítkem. V podmínkách, které jsem právě popsal je dobré použít splétané šňůry, které nemají žádnou průtažnost. Žádná průtažnost může také způsobit  problémy , zejména  při zdolávání a podebírání ryb. Proto je vždy vhodné použít šokovku z  monofilu ( zase dvojnásobek prutu + 2 otočky navijáku) . Použití šokovky z vlasce má hned několik výhod. Díky jeho pružnosti se vám bude dobře nahazovat a také vám pomůže při samotném zdolávání a podebírání ryby. Ale díky šňůře nepřicházíte o potřebnou citlivost. To nejlepší z obou světů , abych tak řekl .
Jak připojit šokovku ke šňůře? Jako vždy velmi jednoduché. Jednoduše zdvojíte konec monofilu mezi palcem a ukazováčkem a vytvoříte smyčku směřující pryč od ruky. Tam, kde držíte zdvojený vlasec umístíte konec šňůry koncem vzhůru a stále držíte u sebe.  Poté obtočíte šňůru kolem smyček z vlasce pryč od vašich rukou a uděláte 8 otoček. Poté vezmete konec šňůry do smyček z vlasce, nezapomeňte při dotahování naslinit. Vše co zbyde je perfektní, malý uzel, který nebude dělat žádné problémy při náhozu. (hodně štěstí s vyráběním tohoto uzlu podle návodu).
V dalším a posledním díle se zaměříme na různé druhy návazců, které používám. Všimnete si velkého rozdílu mezi sestavou na řeku a na stojatou vodu. Nečekejte však ode mě nějaké složité systémy. Není žádný důvod pro složitosti.

Jednoduchost je klíč k úspěchu!!!

jan teackle


 

Nejnovější články

Poslední v diskuzi

02.01.17 / 8:10:58
ladek: i tobě kluku. Já myslel, že už neži...

01.01.17 / 14:20:25
chachar: At´ Vám to tenhle rok žere líp jak ...

27.12.16 / 16:24:02
Ladek: Andrejko já ti taktéž přeji vše nej...

Poslední komentáře

16.08.19 / 9:15:49
Grand Prix Moravy 2019 - prezentační listina
jirka: super...

06.01.19 / 15:33:05
Shimano Twin Power CI4 RA
Martin: Zdravim keby ze ho niekdo predava m...

03.01.19 / 21:48:11
Výroba feederových krmítek
Tomáš: Kupuji kovové natáčky do vlasů...

Archív

2022 / (2) - 2021 / (3) - 2020 / (1) - 2019 / (5) - 2018 / (17) - 2017 / (9) - 2016 / (24) - 2015 / (41) - 2014 / (40) - 2013 / (32) - 2012 / (30) - 2011 / (33) - 2010 / (43) - 2009 / (35)

 

 

 

 

 

 

 

MATRIX

 280

 

 

 

       črs      mrs      črs ús moravskoslezský      mrk_ico1