Jak na to s feederem v srpnu

25.08.2010 / 7:15

S feederem na řece

10

Vyrazit v srpnu  s feederem  na řeku je opravdu dobrá volba. Lovit je možné  všechno. Pokud to stav vody dovolí můžeme  chytat kde nás napadne. Táhne vás to do proudů na parmy ? Jak je libo,  jsou k dispozici. Máte chuť na klidnou vodu a pořádné cejny ? Proč ne, říční lopaty čekají jen na vás !  Na mnoha řekách nejsou rybí pásma nijak dramaticky vyhraněná  a tak můžete na  příhodném místě zaseknout mnoho druhů ryb, které se na některých řekách spolu prakticky nepotkávají. Například na středním toku Moravy můžete na jednom místě  zaseknout kapra a v zápětí pořádnou ostroretku nebo parmu. Na takové vodě se budete těžko rozhodovat a specializovat na nějaký rybí druh. I když uděláte všechno proto abyste chytali  třeba cejny,  jiné druhy kaprovitých přijdou tak jako tak. Já jsem po většinu roku tvrdohlavý a s touto věci se neustále potýkám, protože mě to baví. Někdy ale hodím všechno za hlavu, jdu si prostě zachytat a vám doporučuji totéž. Vezměte feeder masné červy, trochu dobrého krmení a jděte se bavit. Neupínejte se na nic. Na žádnou rybu, na žádnou velikost. To všechno přijde tak nějak samo sebou. Teď vám řeknu jednoduchý recept na vnadící směs, který používám a vysvětlím vám proč. Jako základní směs používám Sensas  SUPERMIX FEEDER. Toto 2,5 kg ekonomické balení je za dobrou cenu  a má přesně tu granulometrii, která k mým účelům hodí. Je to totiž poměrně hrubé krmení  které láká především větší ryby a je vynikajícím nosičem pro statní použité příměsi. Jako druhou složku přimíchávám opět Sensas, tentokrát směs Super cejn z řady 3000. Na tuto jemnější a s sladce vonící směs reagují všechny kaprovité ryby a spolu s hrubou feederovou směsí vytváří velmi dobrý a vyvážený celek. Jestliže chcete u vody strávit nějaké tři, čtyři hodinky pak vám stačí namíchat směs tak, že použijete jeden kilogram směsi feeder a přidáte půl balíčku krmení pro cejny. V této fázi přidejte (pokud chcete) posilovač. Může to výt čtvrt balíčku práškového Bremes, nebo  dva dcl Aromixu  Bremes rozmíchaného s půl litrem vody. Navíc  přidejte dvě hrsti anglických vloček. Nejdříve dobře promíchejte suchou směs a teprve potom pomalu přidávejte tekutiny. Provlhčenou směs nechejte chvíli odstát aby měla čas absorbovat a natáhnout do sebe všechny tekutiny a vůně. 

11 13

V tomto mezičase je dobré připravit si nářadí. Obvykle hledám takovou část řeky, kde mohu bez problémů lovit s prutem medium. Vždycky pokud to jde chytám raději s lehčím nářadím  a prut typu medium je přesně to co mi vyhovuje. Na rychlém, ale jemném prutu s uhlazenou akcí si ryby užijete spíše než na prutu heavy s těžším navijákem.  Je fajn, když zaseknete na jemné nářadí rybu, která je schopná protočit vám brzdu navijáku. Naviják střední velikosti s vlascem o průměru 0,18 mm je klasika. S tímto kompletem  už můžete tahat pěkné ryby a kdyby náhodou nepřišly pak si pořád můžete ještě dobře užívat ty menší. Mou oblíbenou koncovou sestavou na řece je jednoduchá průběžka v uzavřené smyčce s delším návazcem. Mezi kmenový vlasec a návazec dlouhý zhruba 70 cm dávám 10 cm dlouhý kousek feederový gumy, protože návazec z vlasce o průměru 0,12 mm je tím prvním, který zkouším. Pro změnu průměru vlasce, velikosti háčku či úpravu délky se rozhoduji až po prvních záběrech. Když mám připravený prut vracím se zpět k vnadící směsi. Ta zatím absorbovala všechnu vodu a vypadá jako by byla téměř suchá. Nedejte se však mýlit, protože teď už stačí jen malé množství na to abyste ji dostali do takového stavu, který je žádoucí. Přilévám tedy po troškách vodu  a míchám. A teď přijde do krmení další složka, kterou mnoho rybářů vůbec nepoužívá a to je hlína. Hlína, kterou použijete pro chytání s krmítkem nemůže být jen tak nějaká. Ideální je taková, která je sice lepivá, ale velmi snadno se rozpouští a hlavně vytváří ve vodě kal poté co ryby začnou přehrabovat na dně krmení.
Význam hlíny v krmení je všeobecně podceňován a většina lidí jej pochopí až když si lov s ní vyzkouší.  Nechci nikoho nutit aby přidával do krmení hlínu, zvláště když vím, že její správná příprava vyžaduje velkou péči. Ale dejte si skutečně tu práci a uvidíte, že vás výsledky přesvědčí sami. Mimo to je to velmi levná složka, která hodně srazí vaše náklady na vnadící směs. Do krmení můžete přidat klidně 50% hlíny a nic nezkazíte. Když přimícháte do krmení hlínu zjistíte, že takové množství krmení nemůžete krmítkem ani vyházet. Můžete si proto na začátku lovu hodit na krmené místo dvě až tři vnadící koule rukou a tím celé vnadění a lákání ryb na počátku trochu urychlit. Masné červy přidejte do krmení až naposled a teprve poté co jste směs s hlínou dovlhčili do finální podoby a prohodili ji alespoň jednou přes hrubé síto.  Do směsi s hlínou musíte dostat co nejvíce vzduchu, jinak to nebude fungovat. Červů byste měli mít alespoň půl litru a když budete dávat směs do krmítka vždycky ji trochu promíchejte aby byli červi v krmení rozloženi rovnoměrně. Pokud to uděláte přesně takhle, pak věřte že máte opravdu dobrou směs a jestli se zrovna něco neděje s vodou nebo počasím pak si  můžete být jisti tím, že si  dobře zachytáte. Po vhození dvou větších základních vnadících koulí a asi pěti krmítek  už můžete klidně čekat na záběr. Může přijít v podstatě okamžitě, ale možná si budete muset nějakou tu chvilku počkat. V každém případě platí, že i když nebudete mít záběry, musíte alespoň každé tři minuty znovu nahodit. Prostě je třeba krmit a ryby lákat. Pak se to najednou rozjede a už budete chytat rybu za rybou. Už jsem říkal, že nám nejde vyloženě o velké ryby, ale pokud do vnadící směsi přidáte plechovku kukuřice, pak se vaše šance na jejích ulovení zase o kapánek zvýší. Když si vyberete vhodné místo a všechno klape, pak se dá tímto způsobem ulovit během tří hodin až třicet kilo ryb, pokud jsou na vaší řece pěkní cejni. V ostroretkách, ploticích a cejncích to tolik nepřibývá, ale práce budete mít v každém případě dost a dost. Někdy jsou záběry hned od začátku velmi upřímné a snadno sekatelné. Pokud tomu tak není anebo se signalizace záběrů změní během lovu, pak  je třeba  pohrát si trochu s délkou návazce, jeho průměrem, velikostí háčku a velkostí nastraženého sousta. Já obvykle používám v kombinaci s dvanáctkou návazcem čtrnáctku háček a na něm dva až tři masné červy. To je ale úplná klasika. Co se nástrah týká, pak máte pole působnosti zcela otevřené. Já kromě červů často používám také drobné  hnojní žížalky, pařenou housky, zrnka kukuřice a měkké pelety. Teď máme opět některé řeky rozvodněné, ale jakmile opadnu určitě na skok zajděte a zkuste to. Uvidíte, že naše řeky mají stále co nabídnout.

12 14

 

 


 

Počet komentářů celkem: 7
Marek B
4.9.10 / 21:19:20
Ahoj koukám na poslední obrázek a vidím tam toho vengeance.Chtěl bych si ho koupit na mírně proudnou řeku v mediu,ale slyšel sem že je to prý jak se říká žvejka.je to pravda nebo ne?díky moc:-)
Obsahuje dalších 3 odpovědí - zobrazit
S.A.
30.4.11 / 9:57:51
Copak je to za montáž snad ne páternoster?
Obsahuje dalších 2 odpovědí - zobrazit

Nejnovější články

Poslední v diskuzi

02.01.17 / 8:10:58
ladek: i tobě kluku. Já myslel, že už neži...

01.01.17 / 14:20:25
chachar: At´ Vám to tenhle rok žere líp jak ...

27.12.16 / 16:24:02
Ladek: Andrejko já ti taktéž přeji vše nej...

Poslední komentáře

19.05.18 / 4:35:45
Začínáme s feederem díl první
Ludek: Cus hele ja jsem mel na feddru vlas...

14.05.18 / 20:12:27
Propozice - Krajský přebor ÚS SMS LRU Feeder 2018
Jiřík: Kolikpak nás už je asi přihlášených...

05.01.18 / 20:32:17
Jan Van Schendel - vnadící směs MVDE Dutch Special Feeder
imi: vinikajuce krmivko. Pouziam na riek...

Archív

2018 / (5) - 2017 / (9) - 2016 / (26) - 2015 / (41) - 2014 / (40) - 2013 / (32) - 2012 / (30) - 2011 / (33) - 2010 / (43) - 2009 / (35)

 

 

 

 

 

 

 

MATRIX

 

 

 

 

 

 

       črs      mrs      črs ús moravskoslezský      mrk_ico1