Jak na to s feederem v říjnu

06.11.2010 / 13:09

Podzimní Parmy

001 002

Říjen nemusí být zrovna zajímavý měsíc pokud není dobré počasí, ale když se vydaří, pak je to ideální měsíc pro lov parem. Na parmy se můžeme velmi dobře specializovat a dosahovat pozoruhodných úlovků. Krátce si řekneme jak na ně !
Nářadí
Kdo by neznal zkazky o velkých parmách, které lámou pruty, nejdou vůbec otočit a i nejsilnější vlasce trhají jako pavučinku. Ano, i takové ryby žijí v našich vodách a setkání s nimi je vždy velkým a nevšedním zážitkem. Bohužel tato setkání nezažíváme právě často. Jen ti, kdo se parmám opravdu věnují a mají to štěstí, že k řece, kterou obývají trofejní exempláře nemají daleko se mohou chlubit častěji svými zážitky, jen stěží srovnatelnými s něčím jiným.   Parma  je sice opravdu silná ryba, ovšem s exempláři delšími než sedmdesát centimetrů se mnozí nesetkají mockrát do roka a tak vás síla této impozantní ryby nemusí vůbec strašit. Mnohem častěji uváznou na vašich háčcích kousky okolo  padesáti centimetrů. Vystačíte tedy s pruty medium, tam, kde voda opravdu táhne jsou na místě pruty heavy a jestliže vás parmy baví pak neuděláte chybu když si pořídíte prut typu Barbel, jako například Shimano Beast Master Barbel.
Vlasce
Menší parmy se dají bez problémů zvládnout i na šestnáctce vlasci. Budou sice vyvádět až hrůza, silně táhnou a tvrdošíjně se drží dna do poslední chvíle, ale v zásadě s nimi žádný problém není. Pravda je, že tam, kde máme jen trochu šance na větší parmu bych s šestnáctkou nikdy nešel. Mnohem jistější bude vlasec jehož průměr se bude točit spíše  okolo 0.18  - 0,20 mm. S těmito vlasci lze ovšem lovit jen v příhodnějších podmínkách, tedy tam, kde nelovíme v extrémních proudech. I když budete lovit menší parmy, ale v proudu, který vám dokáže téměř podrazit nohy pak bude na místě vlasec blížící se ke dvaadvacítce, neboť budete pracovat s mnohem většími zátěžemi a také zdolávání i menší ryby za takových podmínek vyžaduje mnohem více síly a rezervy v nářadí. Jestliže se do takových podmínek vypravíte na velké parmy pak se nemusíte stydět ani za poctivou pětadvacítku. Zkrátka při lovu parmy je zapotřebí silnějšího vlasce, ale nijak to nemusíte přehánět. Trocha trpělivosti dokáže nahradit i opravdové lano. Chcete-li typ na vynikající vlasec pak je to Shimano Technium.
Zátěže a krmítka
Když se budete věnovat lovu parem, pak se připravte také na to, že vaše zavazadlo náležitě ztěžkne zátěžemi, které budete používat. Jsou totiž vždy větší než při jiných lovech, jelikož lovíte často v takových proudech, kde by se žádný jiný rybář o ryby ani nepokoušel.  Raději s sebou mějte vždy větší množství různých zátěží, neboť mezi kameny velmi často některou pozbudete. Podle podmínek na lovišti uplatníte  zátěže o hmotnosti od deseti do  padesáti gramů, ale na některých lovištích se můžete dostat až k osmdesáti gramům i dál. Nejlepší zátěže jsou zátěže plochého tvaru, které mnohem lépe „sedí“ na dně. Proud je nepřevaluje a proto můžete použít hmotnost o něco menší, než kdyby byla zátěž kulatého tvaru. Menší zátěž je výhodnější pro rychlejší a snadnější zaseknutí a proto nikdy nepoužíváme zátěže zbytečně velké. Důležité pro nás je, abychom nahodili bez problémů tam kam potřebujeme a aby zátěž udržela nástrahu bezpečně na místě.  Když chceme po nějaké době nástrahu o kousek přemístit, pak nemusíme celou sestavu hned stahovat, ale stačí, když vysoko zvednutým prutem nadzvedneme zátěž ode dna a  proud ji kousek posune. Jakmile skloníme prut zátěž se opět usadí na dně. Odložíme prut do vidličky, dopneme znovu dobře vlasec a čekáme na záběr. Pokud se nic neděje můžeme manévr opakovat a to ještě několikrát po sobě, dokud není nástraha a zátěž úplně u břehu. Takto můžeme prozkoumat  hezký kus dna. Jestliže použijeme při lovu krmítko, pak nahazujeme samozřejmě na stále stejné místo abychom ryby soustředili. I zde platí, že používáme těžší, ploché a uzavřenější typy, které se neposouvají po dně a krmení se z nich nevyplavuje příliš rychle.
007 005 004

Háčky
K háčkům lze říci jen pár slov – Na místě jsou háčky větší, ze silnějšího drátu s opravdu kvalitním ostřím, které se na tvrdém dně hned tak neotupí. Velikost háčku odvozujeme od velikosti nástrahy. Je zbytečné snažit se háček do nástrahy ukrývat a používat jen menší háčky. Velmi si tak ztěžujete zásek a riskujete, že vám budou ryby padat. Přestože rypec parmy je tuhý a kožovitý drobný háček při silném tahu nemusí rybu v proudu udržet. Parma denně přehrabuje dno a tlamku má často plnou drobných větviček a ostrých kamínků. Háček v nástraze jí absolutně nevadí. Určitě nikoho nenabádám k používání velkých háků, ale zcela jistě si zde můžete dovolit to co by vám jiné ryby netolerovaly.  Nástraha ať zakrývá háček, ale špičku ponechejte vždy volnou. Nepoužívejte háčky s příliš širokým obloučkem aby nastražené sousto nebylo moc objemné. Dejte rybě vždycky šanci sousto pohodlně uchopit. Zvýšíte tím pravděpodobnost úspěšného zaseknutí a neriskujete, že je ryba chycena jen na krajíčku tlamy za kůžičku. Háček, který je zaseknut hlouběji v tlamě má šanci se znovu zachytit na okraji tlamy pokud by se během tvrdého souboje z tkáně vytrhnul.
Vnadění a nástrahy
Při lovu parem je vnadění velmi důležité a při jeho podcenění zcela jistě spláčete nad výdělkem. Není až tak stěžejní zda použijete nějakou směs speciálně na parmy se sýrovým aroma, nebo univerzální směs na řeku, ale v každém případě musí obsahovat dostatek masných červů a také stříhané hnojáčky. Čím více tím lépe. Výborné bude, když směs doplníte drobnými peletami s příchutí halibuta, popřípadě koření s rybinou. Sám občas zcela vypouštím vnadící směsi a vnadím pouze peletami. Tím dokážu omezit záběry ostatních menších kaprovitých ryb. Jako nástraha se nejčastěji používá chumel masných červů. Já nedám dopustit na měkké pelety nastražované přímo na háček a  stejně tak na tvrdší variantu nastraženou na vlasovém přívěsu nebo gumičce mimo háček. Myslím, že správně zvolená peleta nadipovaná vhodným atraktantem je při lovu parem spolehlivější než masný červ.  Vyzkoušejte sami a uvidíte. Říjen a dokonce i listopad jsou pořád vhodnými měsíci k lovu pěkných parem.
003 006


 

Počet komentářů celkem: 4
pavel
7.11.10 / 15:55:33
Ahoj,rad ctu od pana Tychlera clanky,ale chce to o jeden mesic posunout.V tuto dobu to chce inspiraci na listopad.Jeho rady jsou fokt dobry a pouzivam je pri lovu.
Zajda
8.11.10 / 12:24:45
Letos říjen platí i v listopadu...Je teplo a listí je ještě na stromech..:-)
joker
8.11.10 / 12:29:10
zajda - a červenec v prosinci :-)))
Obsahuje dalších 1 odpovědí - zobrazit

Nejnovější články

Poslední v diskuzi

02.01.17 / 8:10:58
ladek: i tobě kluku. Já myslel, že už neži...

01.01.17 / 14:20:25
chachar: At´ Vám to tenhle rok žere líp jak ...

27.12.16 / 16:24:02
Ladek: Andrejko já ti taktéž přeji vše nej...

Poslední komentáře

19.05.18 / 4:35:45
Začínáme s feederem díl první
Ludek: Cus hele ja jsem mel na feddru vlas...

14.05.18 / 20:12:27
Propozice - Krajský přebor ÚS SMS LRU Feeder 2018
Jiřík: Kolikpak nás už je asi přihlášených...

05.01.18 / 20:32:17
Jan Van Schendel - vnadící směs MVDE Dutch Special Feeder
imi: vinikajuce krmivko. Pouziam na riek...

Archív

2018 / (5) - 2017 / (9) - 2016 / (26) - 2015 / (41) - 2014 / (40) - 2013 / (32) - 2012 / (30) - 2011 / (33) - 2010 / (43) - 2009 / (35)

 

 

 

 

 

 

 

MATRIX

 

 

 

 

 

 

       črs      mrs      črs ús moravskoslezský      mrk_ico1